Motyw pojedynku – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Każdy chociaż kilka razy w swoim życiu brał udział w pojedynku. Może nie był to pojedynek zbrojny, ale coś na wzór kłótni. Pojedynki możemy obserwować w książkach, filmach czy sztukach granych w teatrze. Różne spory, kłótnie i pojedynki towarzyszą człowiekowi od lat. Pojedynki mogą polegać na sporze w wyniku odmiennego zdania lub np. w średniowieczu pojedynki mogły być zbrojne, które miały na celu podbicie jak największej ilości terenów.
Przykładem książki, która ma w sobie elementy pojedynku to „Balladyna” autorstwa Juliusza Słowackiego. Tytułowa bohaterka, Balladyna mieszka w skromnym, małym domu razem z jej matką i siostrą Aliną. Pewnego dnia do ich domu przybywa zamożny właściciel wielkiego zamku o imieniu Kirkor. Pragnie by jedna z sióstr została jego żoną. Ponieważ żadna z nich nie chce ustąpić drugiej, postanawiają rozstrzygnąć spór w inny sposób. Biorą udział w pojedynku na zbieranie malin. Która z nich zbierze więcej malin wygrywa i będzie miała możliwość poślubienia Kirkora. Alinie, podczas tego pojedynku udaje uzbierać się większą liczbę malin, ale Balladyna, którą ogarnęła zazdrość i chęć wygranej, zabiła ją. Tym samym wygrywając. Na tym właśnie zakończył się ich pojedynek, w którym Balladyna, choć nie do końca sprawiedliwie, wygrała.
Kolejną lekturą, której tym razem większość fabuły opiera się na pojedynku to „Zemsta”, którą napisał Aleksander Fredro. Główni bohaterzy tej książki, czyli Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek, są ciągle ze sobą skłóceni. Co chwilę jeden rzuca kłody pod nogi drugiemu. Jednym ze sporów, który toczyli ze sobą Cześnik i Rejent to kłótnia o mur. Rejent chciał naprawić stary i zepsuty mur, jednak Cześnik robił wszystko, żeby mu w tym przeszkodzić. Raptusiewicz przepędził murarzy, których zatrudnił Rejent, przez co nie skończyli oni odbudowy muru. Jednak syn Rejenta, Wacław i Klara, którą opiekuje się Cześnik, zakochują się w sobie. Cześnik, żeby zrobić na złość Rejentowi, wydał Klarę za Wac�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!