Motyw pokolenia straconego – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw pokolenia straconego – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Pokolenie stracone jest terminem, którego po raz pierwszy użył pisarz Ernest Hemingway. Jest to pokolenie pisarzy, dorastających w czasach I wojny światowej. Tragiczne wydarzenia znacząco wpłynęły na twórczość artystów. Hemingway użył tego stwierdzenia w powieści z 1926 pt. „Słońce też wschodzi”. Do pokolenia straconego należy m.in.: amerykańska eseistka i pisarka Gertrude Stein. Kobieta przeżyła I i II wojnę światową. Stein była autorką 40 książek, m. in. „Fernhurst” z 1904 roku. „Fernhurst” opowiada o romansie dziekana, wykładowcy z Bryn Mawr College i absolwenta Harvardu. Innym przykładem jej twórczości jest powstała na przełomie 1905 i 1906 roku „Three Lives”. Inspiracją do stworzenia utworu był portret, jaki pisarka posiadała w swojej kolekcji. Gertrude Stein była także autorką esejów, np. „Portretów słownych”. We wszystkich utworach autorki wyraźnie można odczuć czasy, w jakich przyszło jej żyć. Następnym przedstawicielem pokolenia straconego jest Wiliam Cuthbert Faulkner, który został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Faulkner publikował wiele powieści i opowiadań. Jego pierwszą opublikowaną w dużej gazecie pracą było „Róża dla Emily”, która nie zyskała dużego rozgłosu. Jednakże po kilku latach opowiadanie zostało kilkukrotnie poprawione i uznane za jedną z najlepszych prac autora. Faulkner tworzył utwory emocjonalne, dające do myślenia, o różnych postaciach pokroju niewolników, biednych chłopów itp.
W pracach autorów pokolenia straconego, można dostrzec wiele pesymizmu połączonego z realizmem ciężkich czasów. Nie sposób doszukać się optymistycznych akcentów, czy chociażby promyka nadziei. Wszystkie sytuacje są przeważnie przedstawiane na przegranych pozycjach. Pokoleniem straconym można nazwać również artystów dorastających w bardzo trudnych realiach II wojny światowej. Zaliczają się do nich m.in. polski pisarz, autor wierszy- Miron Białoszewski. Poeta stworzył bardzo głębokie teksty, w których widać zatracone nadzieje na poprawę, jednak można dopatrzyć się wiary w dobro ludzi, któ

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.