Motyw Polski i Polaków – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw Polski i Polaków – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Polska i Polacy to częsty motyw literatury. Pojawiają się w literaturze wszystkich epok.
Jednym z twórców, którzy nawiązywali do historii był J. Kochanowski. Ten wybitny humanista w pieśni tej mówi o trosce o dobro kraju, wówczas jeszcze potężnego ale nękanego przez wrogów. Kochanowski w „Pieśni o dobrej sławie” przywilej pośmiertnej sławy przypisuje nie tylko poecie, lecz również ludziom, którzy rozumieją, że człowiek tym różni się od zwierząt, że ma rozum. Może on więc uświadomić sobie, że po śmierci nic po nim nie zostanie prócz dobrej sławy i wdzięcznej pamięci potomnych. Człowiek przez całe swe ziemskie życie powinien zabiegać o tę sławę. Jedyna drogą do jej zdobycia – nie będąc poetą – jest służba ojczyźnie. Służyć ojczyźnie powinien każdy, zgodnie z predyspozycjami i wrodzonymi talentami. Kochanowski twierdzi, że ktoś obdarzony darem mowy powinien uczyć swoich rodaków zasad współżycia społecznego, poszanowania prawa i sprawiedliwości. Człowiek mniej utalentowany, ale silny i o mężnym sercu powinien walczyć z poganami, nawet jeżeli za cenę sławy przyjdzie mu zginąć na polu walki młodo. Jednak w ten sposób zyskuje sobie dobrą sławę i na pewno nie umrze w zapomnieniu.
Kochanowski twierdzi również, że każdy sam wybiera sobie rolę społeczną i w ten sposób decyduje o swojej dobrej lub złej sławie. O potrzebie pracy dla dobra ojczyzny, o złej sławie naszej szlachty Kochanowski mówi również w „Pieśni V” „Ksiąg wtórych”. W pieśni tej Jan Kochanowski opisuje żałosne skutki tatarskiego najazdu: spustoszenie ziemi, nieszczęścia kobiet uprowadzanych przez pogan. Autor oburza się na szlachtę, że nie dba o dobre imię narodu, że nie zależy jej na dobrej sławie. Szlachta obojętnie przyjmuje poniżenie przez prymitywny naród i nie wynosi z tego doświadczenia żadnej nauki. Kochanowski w tej pieśni jeszcze raz podkreśla, że należy dbać o dobrą sławę – o dobre imię naszej ojczyzny.
W negatywny sposób pisze o Polakach I. Krasicki. Krasicki jest autorem ośmiu komedii, z których trzy ukazały się drukiem i zostały wystawione w teatrze warszawskim. Pozostałe pozostały w rękopisach do początku lat 30 tych XIX wieku. Akcja wszystkich komedii Krasickiego toczy się w środowisku szlacheckim w prowincjonalnych dworkach, które są miejscem obrony szlacheckiej cnoty, zagrożonej zewnętrznym zepsuciem. W „Solenizancie” skrytykował młodzieńcze marnotrawstwo, w „Po modnemu” pogoń za modą, w „Łgarzu” polityczne mędrkowanie, w „Pieniaczu” jak sam tytuł wskazuje pieniactwo, we „Francie” wyrachowane szalbierstwo, w „Mędrcu” zadufanie i głupotę, a w „Satyryku” plotkarstwo.
Jedną z ciekawszych komedii jest „Solenizant”. Utwór zlicza się do komedii realistycznych. Młody panicz wcześnie osierocony dziedziczy spory majątek. Gdy osiąga odpowiedni wiek, wyjeżdża do Warszawy i uległa wpływom mody. Po powrocie zaczyna urządzać dom zgodnie z zasadami najnowszej mody. Projektuje od nowa pokoje, zatrudnia urzędników, lokajów itp. Urządza przyjęc

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!