Motyw Polski / Polaków – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw Polski/Polaków – Motyw literacki
Motyw jest najmniejszą jednostką świata przedstawionego, może być to np. przeżycie, cecha albo nawet i przedmiot. Ułatwia on zachowanie tematyki dzieła oraz niejednokrotnie wzbudza w czytelniku uczucia.
Motyw Polski/Polaków, będący tematem tej pracy, jest często spotykany w kanonie lektur szkolnych. Szczególnie jednak był wykorzystywany przez autorów z okresu romantyzmu, kiedy to pisarze nawoływali do powstań i walki. Jednakże przewijał się on na kartach naszej historii nieustannie, co prezentuję poniżej.
Pierwszymi z przytaczanych przykładów będą wybitne dzieła Adama Mickiewicza.
„Pan Tadeusz”
Jako pisarz literatury romantycznej, starał się podnieść Polaków na duchu po upadku powstania listopadowego. Będąc na emigracji wspominał piękny kraj, a opisana wyidealizowana ojczyzna miała wzbudzić nadzieję w mieszkańcach. W eposie niejednokrotnie wspominał wielkie polskie nazwiska, jak np. Jana Henryka Dąbrowskiego. Utwór ten miał poruszyć serca i sumienia Polaków, przypomnieć dawne obyczaje i tradycje, a także pokazać obraz optymistycznej przyszłości.
„Śmierć Pułkownika”
Jest to wiersz poświęcony polskiej kapitan Wojska Polskiego – Emilii Plater, która zmarła w czasie powstania listopadowego. Mickiewicz buduje w utworze napięcie, aby pod koniec ujawnić prawdziwą tożsamość umierającego Pułkownika. Pokazuje walkę o niepodległość i zawziętość Polki, aby i ona mogła stawić czoła wrogom na polu bitwy. Chociaż bohaterka umiera, autor ukazuje jej chwałę i patriotyzm, a najwyższą wartością okazuje się dla niej Polska.
„Reduta Ordona”
W tym utworze liryczny, poeta ukazuje obraz reduty atakowanej przez moskali, posiadających znaczną przewagę. Bohaterem zostaje tutaj Ordon, oficer i powstaniec listopadowy, który walczy do ostatniego żołnierza. Nie poddaje się, a nie chcąc oddać wrogom całych zapasów – wysadza pole bitwy. Reduta wraz z oddziałami rosyjskim zostaje wspólnie pogrzebana. Tak jak i Emilia Plater, poświęca życie w słusznej sprawie. Jest wzorem postawy patriotycznej i niezłomności Polaków, gotowych na wszystko dla ojczyzny.
„Syzyfowe prace”
Ta
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!