Motyw poszukiwania wartości – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw poszukiwania wartości – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw poszukiwania wartości możemy ujrzeć w wielu książkach. Zazwyczaj wartości poszukują dzieci, potrzebują wzoru do naśladowania. Na przykład, dzięki rodzicom wiemy, jak zachowywać się w sklepie, bo patrzyliśmy, jak oni się zachowują. Każdy człowiek, dziecko, nastolatek czy dorosły kieruje się w życiu swoimi zasadami. Jedni wolą zadbać o majątek i rzeczy materialne, inni skupiają się na rozwoju duchowym. Pani Nowak spod trójki czuje się spełniona będąc babcią trójki wnucząt, natomiast Kacper spod czternastki skupia się na tym, aby mieć wszystkie karty Pokemon. Basia z ósmej C będzie dążyć do dostania się do wymarzonego liceum, a Marek z siódmej B będzie chciał jak najszybciej zakończyć swoją przygodę z edukacją. Wszystkie te cele umacniają człowieka w wierze w siebie. Wartości, jakimi oceniamy drugiego człowieka, często są do siebie podobne, dany człowiek musi być kochający, przyjacielski, szanujący innych, zabawny. Utwory literackie przedstawiają nam to z różnych stron. Od pokazania nam wartości, którymi warto się kierować w życiu, po takie, od których lepiej trzymać się z daleka. Czytając, mamy pojęcie, jakie konsekwencje możemy ponieść.
Ludzie od zawsze poszukiwali drogowskazów, znajdowali je na przykład w Biblii. Mamy tam mnóstwo przypowieści o tym, jak ma postępować człowiek. Już w Starym Testamencie mamy dekalog, który możemy traktować jako drogowskaz w naszym zawiłym życiu.
W Nowym Testamencie możemy przeczytać przykazanie miłości mówiące „Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego”. Pokazuje nam to, co w życiu jest najważniejsze. Późniejsze fragmenty „Pierwszego listu do Koryntian” świętego Pawła mówią nam, że człowiek bez miłości niewiele jest wart „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się, jak miedź brzęcząca, albo cymbał brzmiący”. Czytając dalej ten fragment, możemy poznać, jak święty Paweł postrzega miłość. Miłość ma różne twarze, jest cierpliwa, łaskawa. „Miłość nie, zazdrości”. To ludzie zazdroszczą miłości innym osobom. Miłość, królowa uczuć, siedzi na tronie tuż obok Żałoby i Samotności. Jest to trójka uczuć, które najbardziej niszczą człowieka. Miłość, nie szuka poklasku, nie unosi się gniewem, nie pamięta złych czasów. Święty Paweł kończy hymn słowami „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość- te trzy: z nich zaś najważniejsza jest miłość”. Święty Paweł wypisuje tam najważniejsze dla niego wartości.
Czytając ten tekst przyszło mi na myśl „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Nie możemy go ominąć podczas poszukiwań wartości w literaturze, ponieważ opowieść ta naszpikowana jest wiarą, nadzieją i miłością. Okazuje się, że miłość to rzecz ponadczasowa. Sienkiewicz w tej powieści opisa

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.