Motyw powrotu – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw powrotu – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Powrót – jest to przybycie do miejsca, które jest nam już znane, w którym przybywaliśmy przez jakiś czas. Powrotem można nazwać powrót: do domu rodzinnego, do miasta, pracy czy szkoły. Można też mówić o powrocie do rzeczywistości. Kiedy oglądamy jakiś serial czy film z wymyślonym, idealnym światem, często marzymy o przebywaniu w takiej rzeczywistości. Jest to rzecz naturalna, chyba każdy chociaż na chwilę chce odbiec od monotonnej pracy czy nauki. Marzenia o takim świecie często potrafią nawet niwelować stres. W końcu jednak, po seansie, wracamy do otaczającego nas świata. Dopiero po chwili uświadamiamy sobie, że wyszliśmy ze „strefy marzeń” i wracamy do codziennej rutyny.
Motyw powrotu pojawia się w wielu dziełach literackich.
BibliaPierwszym dziełem z motywem powrotu, do którego się odwołam, jest znajdująca się w Biblii Przypowieść o synu marnotrawnym. Przypowieść opowiada o synu, który roztrwonił majątek podarowany mu przez ojca. Nie szanował otrzymanych pieniędzy i stracił szansę na godne życie. Po wydaniu całego majątku syn błąkał się po świecie, szukając pracy, jednak do niczego się nie nadawał. W końcu zdecydował, że wróci do swojego ojca. Wraca skruszony i niepewny do domu. Ojciec przyjmuje go z otwartymi ramionami, nie robiąc mu żadnych wyrzutów. Ojciec każe nawet zabić cielę, aby wyprawić ucztę z okazji powrotu syna.”Mały Książę”Motyw powrotu pojawia się też w „Małym Księciu” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.
Na planecie B-612 żył tylko tytułowy bohater i Róża. Mały Książę musiał codziennie radzić sobie z z baobabami rosnącymi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.