Motyw roli kobiet – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw roli kobiet
Kobiety na przestrzeni wieków miały różną pozycję społeczną i spełniały różne role w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. W zależności od epoki, miejsca zamieszkania, kręgu kulturowego, z którego się wywodziły pełniły obowiązki matek i żon, uległych i podporządkowanych mężczyznom bądź też spełniały doniosłe społecznie role angażując się w działalność polityczną, społeczną i kulturalną.
W starożytności na ogół panie nie cieszyły się zbyt wysoką pozycją społeczną. Były traktowane jak obywatelki drugiej kategorii. W starożytnej Grecji kobiety ceniono nisko, idealizowano nawet stosunki homoseksualne. Również w starożytnych Indiach kobiety przez całe życie były podporządkowane woli mężczyzn: w dzieciństwie ojców, późnej mężów, na starość – synów.
Jednak już wtedy można było zauważyć, że przedstawicielki płci pięknej obdarzone są silną wolą i potrafią konsekwentnie realizować swoje cele. Mitologia grecka dostarcza wielu przykładów kobiet silnych, władczych, wpływających na losy innych. Według mitologicznych przekazów Kretą rządziły kobiety: „Królową był kobita – nimfa, a każdy z jej mężów pełnił jedynie obowiązki księcia – małżonka. Nosił on tytuł Minosa i żył tylko dziewięć lat, a potem w ramach rytualnej uroczystości był zabijany, zaś królowa brała sobie kolejnego małżonka. Pod rządami kobiet Kreta rozkwitła wspaniałą kulturą i dobrobytem”. Również na Lemmos rządziła kobieta. System władzy panujący na niej nazywano gynaikokratumene, tzn. „rządzona przez kobiety”. Swój cel potrafiła zrealizować również Agiatis – żona króla Sparty Agisa IV. Po jego śmierci została zmuszona do małżeństwa z Kleomenesem, którego namówiła do kontynuowania reform zmarłego małżonka.
XVIII wiek przyniósł wiele zmian. Niespokojne czasy sprawiły, iż wiele kobiet utraciło mężów i musiały samotnie borykać się z przeciwnościami losu. Wykształcił się wówczas nowy typ kobiety, która była energiczna, zahartowana potrafiła znosić trudy podróży, była rezolutna. Kobiety zaczęły wówczas odgrywać także sporą rolę polityczną. Mimo tego postępu, nadal nie dopuszczano ich do osiągania wykształcenia. Nawet panny wywodzące się ze szlachty były analfabetkami lub półanalfabetkami. Do końca XVIII wieku panowało przekonanie, że panie są istotami niższego rzędu, jednak już wówczas zaczęły się one domagać równouprawnienia. Nie bała się o tym pisać Elżbieta Drużbacka:
„W Polsczem zrodzona, w polszczę wychowana,
W wolnym narodzie mnie tez wolność dana
Mieć głos, ze i ja na to nie pozwalam,
Co mi się nie zda …”
Spory wpływ na sytuację kobiet miały rozbiory. Utrata państwowości spowodowała, że kobiety przejmowały role mężczyzn, którzy walczyli w powstaniach. Dbały o dom, zajmowały się gospodarstwem, wychowywały dzieci. Były również odpowiedzialne za kultywowanie tradycji, pielęgnowanie polskiego j�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!