Motyw różnych postaw bohaterów – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw różnych postaw bohaterów – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Jest wiele motywów postaw bohaterów, przedstawię kilka z nich i poprę odpowiednimi tekstami literackimi:
1) Prometeizm, czyli poświęcenie się jedności dla dobra ogółu, ludności.
Prometeizm występuje w 3 części Dziadów. Konrad czuje się lepszy od ludzi. Ludzie nie są godni, aby słuchać jego pieśni. Nie rozumieją go. Tylko Bóg może go wysłuchać, ale również natura. Nazywa siebie mistrzem. Widzi siebie jako twórcę. Jest pieśniarzem. Nazywa swoje pieśni nieśmiertelne, dlatego sądzi, iż sam jest nieśmiertelny. Kpi z Boga, twierdzi, że może więcej niż on. Krytykuje innych. Chce się zmierzyć z Bogiem. Chce wyjść z ciała. Czuje potęgę i siłę, aby to zrobić. Chce sprawdzić, czy Bóg ma serce, uczucia. Robi to dla narodu, ojczyzny, a nie dla siebie. Chce rządzić uczuciami. Twierdzi, że gdyby on miał władze to ludzie byliby szczęśliwi, ponieważ nie musieliby cierpieć katuszy. Mówi, że Bóg jest najwyższy w niebie, a on na ziemi. Chce dostać od Boga władzy nad duszami. Czuje odrzucenie od niego. W jego oczach Bóg jest niesprawiedliwy, ponieważ dał krótkie życie, a bardzo silne uczucia. Oskarża go, że dla niego człowiek jest mało istotny. Wyzywa go na pojedynek. Konrad jest reprezentantem ludzi, narodu. Mają walczyć na uczucia mówi, że ” Ja i ojczyzna to jedno. Nazywam się Milijon – bo za milijony Kocham i cierpię katusze. ” Nie dowierza, że Bóg jest nieomylny. Bój jest obojętny na cierpienia i krzywdę ludzi. Konrad chce uszczęśliwić ludzi. Jego bronią są uczucia. Chce poświęcić się dla ludzi.
2) Werteryzm, czyli poczucie samotności, pustki, niezrozumienia przez otoczenie, nieszczęśliwa miłość zakończona samobójstwem.
Werteryzm możemy zauważyć w Kordianie. Tytułowy bohater ma dopiero piętnaście lat i czuje się całkowicie niezrozumiany przez świat. Jest smutny i blady. Porównuje swój stan emocjonalny do zeschłego drzewa. Nie podejmuje żadnych działań, ponieważ nie ma na to siły oraz nie widzi w tym sensu. Stawia sobie pytanie: ” Żyć albo nie żyć? „. Brakuje mu wiary we własne siły, a to wszystko z powodu nieszczęś

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!