Motyw różnych postaw bohaterów – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw różnych postaw bohaterów – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

O postawach mówi się i pisze dużo. Najczęściej dokonuje się podziału na postawy pozytywne i negatywne. Szczególną uwagę warto poświęcić postawom negatywnym w utworach dla dzieci. Negatywne postaw dorosłych wobec dzieci pojawiają się w baśniach braci Grimm. O okrucieństwie rodziców wobec dzieci opowiada „Bajka o dwunastu braciach” Pewna królewska rodzina miała dwunastu synów. Gdy królowa miała powić trzynaste dziecko, król zapowiedział, że jeżeli będzie to dziewczynka, każe zabić synów, by cały majątek przypadł w udziale córce. Gdy chłopcy się o tym dowiedzieli, postanowili uciec. Przysięgli też ojcu zemstę. Zamieszkali w lesie i wiodło im się całkiem dobrze. Tymczasem królowa urodziła córkę. Gdy dziewczynka dowiedziała się, iż ma dwunastu braci, postanowiła ich odnaleźć. Zamieszkała z nimi i pomagała w gospodarstwie. Pewnego dnia spotkało ich jednak nieszczęście. Królewna zerwała dwanaście lilii, powodując tym samym zamianę braci w kruki. Aby ich wyzwolić, przez siedem lat nie mogła powiedzieć słowa i uśmiechać się. Pewnego dnia poznała królewicza i została jego żoną. Wkrótce zła teściowa zaczęła oskarżać młodą królewnę o różne zbrodnie i za jej namową królewicz skażał żonę na śmierć. W chwili gdy stała na stosie, minął właśnie ostatni dzień jej milczenia. W powietrzu załopotały skrzydła jej braci – kruków. Podobny motyw odnajdujemy w baśni „O sześciu krukach”. Tu także jest mowa o zlej macosze. Pewien król obawiając się, że macocha będzie zła dla jego dzieci z pierwszego małżeństwa, wysłał je do odległego zamku w lesie. Królowa jednak dowiedziała się prawdy i zaplanowała okrutną rzecz. Uszyła białe koszulki i zaczarowała je, a następnie zarzuciła na królewskich synów, którzy zamienili się w łabędzie. Gdy siostra, która ukryła się w domu, zobaczyła co się stało, postanowiła odnaleźć braci. Gdy jej się to udało, dowiedziała się, iż może ich odczarować. Musi tylko przez siedem lat milczeć i nie uśmiechać się oraz upleść dla nich koszule z astrów.
W czasie tych siedmiu lat dziewczyna poznała królewicza i wyszła za mąż. Jej wybranek miał jednak złą matkę, która cały czas oczerniała młodą królową. Gdy urodziła ona syna, teściowa wykradła go i oskarżyła synową, że jest ludożerczynią. Podobnie postąpiła po narodzinach drugiego wnuka. Królewicz uwierzył matce i skażał swą żonę na śmierć. Zła teściowa została spalona na stosie. Zbrodnia wobec niewinnego dziecka stała się tematem „Bajki o diable z trzema złotymi włosami”. Pewnej biednej kobiecie urodził się syn, któremu przepowiedziano, że poślubi królewską córkę. Gdy dowiedział się o tym król, bardzo się zdenerwował i poprosił wieśniaków, aby dali mu syna na wychowanie. Zły król kazał utopić dziecko, ale chłopiec został wyłowi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.