Motyw różnych postw bohaterów – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw różnych postw bohaterów – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Postawy bohaterów to inaczej cechy ich charakterów. Wyróżniamy dwa typy bohaterów. Pozytywny – to taki, w którym postać wykazuje się dobrocią, miłością, odpowiedzialnością, szacunkiem i postępuje zgodnie z zasadami moralnymi. Drugi typ to postawa negatywna, to tak zwane „czarne charaktery”. Bohaterowie przedstawiają cechy takie jak próżność, skąpstwo, a dobra materiale są dla nich najważniejsze i nie widzą nic poza nimi.
Ebenezer Scrooge to bohater powieści Charlesa Dickensa pt. „Opowieść wigilijna”. Jest to starszy człowiek, bardzo bogaty, właściciel kantoru, który niegdyś prowadził ze swoim wspólnikiem Jakubem Marleyem. Po jego śmierci sam prowadzi interes. Żyje w samotności, nie ma rodziny ani przyjaciół, widzi tylko dobra materialne. Nie znosi Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ musi płacić za dzień wolny do pracy swojemu pracownikowi, kanceliście. Ebenezer to postać o podłym charakterze. Mimo tak dużej ilości pieniędzy nie chciał podarować jałmużny mężczyźnie, który staną pod jego drzwiami. Pokazał wtedy jaki jest skąpy i bezduszny. Po wizycie ducha zmarłego przyjaciela i współpracownika Marleya, do Ebenezera miały przychodzić co noc o północy duchy. Miały one przeprowadzić jego przemianę duchową. Pan Scrooge zmienił się dzięki przedstawieniu przez duchy jego sytuacji i postępowania w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Stał się dobrym człowiekiem, pełnym radości, współczucia i zrozumienia. Zaczął spotykać się z rodziną i pokochał Święta Bożego Narodzenia. „Jakoż mówiono potem o nim, że nikt tak przykładnie nie obchodził świąt Bożego Narodzenia, jak on.”
Następnym bohaterem tej powieści jest Fred – siostrzeniec Ebenezera. To zdecydowane przeciwieństwo swojego wuja. Mimo kłopotów finansowych już na początku utworu widać, że cieszy się z życia i jest szczęśliwym człowiekiem. Dla niego najważniejszą rzeczą jest wspólny czas z rodziną, a nie pieniądze. Co roku próbuje przekonać Ebenezera do Świąt i zaprosić go na wspólny obiad. Próbował pokazać wujowi, że zależy mu na nim. Tak naprawdę Fred współczuje mu, bo wie jaki jest nieszczęśliwy i smutny. Wykazuje się wielką troskliwością, współczuciem i w pewny sposób zrozumieniem. Jest świadomy, że Ebenezer nie miał łatwego dzieciństwa, jego ojciec nie kochał go i nie interesował się nim. Mogło to spowodować podłe zachowanie wuja.
Staś Tarkowski to

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.