Motyw rycerza, żołnierza – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw rycerza, żołnierza – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw rycerza, żołnierza w literaturze.
Wojna od zawsze przyciągała uwagę artystów. Motyw żołnierza i rycerza przewija się w literaturze od setek lat.
Motyw ten można rozumieć na dwa sposoby: dosłowny i symboliczny.
Sposób dosłowny:
Rycerz/żołnierz to osoba, która walczy na wojnach, najczęściej w dobrej sprawie. W wypadku zagrożenia kraju, jego obowiązkiem jest obrona ojczyzny. Według różnych lektur idealne cechy rycerza/żołnierza to: odwaga, wierność, waleczność, honor, męstwo, szlachetność i uczciwość.
Sposób symboliczny:
W każdej epoce pojawiają się wzorce, które chcemy naśladować. W okresie średniowiecza ale także i teraz żołnierz/rycerz to osoba z której możemy a nawet powinniśmy brać przykład. Motyw rycerza/żołnierza przedstawia osobę która mogłaby oddać za kogoś lub coś życie. Rycerz symbolizuje siłę, potęgę, odwagę i wierność ponad wszystko.
Zaczynając od średniowiecza a kończąc na czasach współczesnych pisarze przedstawiali losy rycerzy/żołnierzy. Utwory które najbardziej zapadły mi w pamięć to:
Homer ,,Iliada”- wojownikami w tym utworze są Hektor i Achilles. Obaj są po przeciwnych strona wojny i różni ich niemal wszystko. Są najdzielniejszymi rycerzami wojsk trojańskich i greckich. Podczas jednej z wojen Achilles traci swojego przyjaciela, wkracza do pojedynku i zabija Hektora. Wojownicy stanowią pierwszy w literaturze Europejskiej motyw rycerza.

William Szekspir ,,Makbet”-Opowiada o dobrym rycerzu który służy przykładem. W dalszych losach jednak przechodzi przemianę i staje się zabójcą. Zabija prawowitego władcę i swojego przyjaciela. Jego poddani nazywają go ,,psem z piekła” i ,,podłym zbójem”.

Adam Mickiewicz ,,Konrad Wallenrod-Główny bohater utworu został zmuszony do przyjęcia postawy dwulicowości. Konrad zostaje wybrany mistrzem zakonu krzyżackiego. Słynie on z nieprzeciętnej waleczności i odwagi. Był niepokonany w pojedynkach i turniejach. Do Niemców czuł ogromną nienawiść, co sprawiło, że zamienił się w sprytnego lisa. Dla Ojczyzny niszczy potęgę zakonu krzyżackiego. Na koniec zostaje zdemaskowany i skazany na karę śmierci.

Henryk Sienkiewicz ,,Ogniem i mieczem”-Głównym bohaterem jest Jan Skrzetuski który jest idealnym wzorem Polaka, rycerza i chrześcijanina. Posiada on cechy charakteryzujące najlepszych średniowiecznych rycerzy. Skrzetuski jest wierny ojczyźnie i nawet kied

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.