Motyw samobójstwa – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw samobójstwa – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw samobójstwa
Samobójstwo jest znane ludziom od zawsze, stąd też pojawia się ono w literaturze od zawsze, poczynając od starożytności. W „Antygonie” śmierć poprzez wbicie sobie miecza w serce wybiera Antygona, dla której jest to najzwyklej w świecie ucieczka, przed długą męczeńską śmiercią, na którą została skazana. Trudno wskazać konkretny tekst literacki, jednak znane są nam przekazy historyczne ze starożytnego Rzymu, gdzie samobójstwo, poprzez podcięcie sobie żył, było często wybieraną drogą odejścia z tego świata, podczas hucznej uczty. Robiono to, aby nie umierać w nędzy i chorobach, tylko gdy człowiek był tego świadom i gotów.
W średniowieczu oczywiście nie znajdziemy wielu tekstów literackich z tym motywem, gdyż samobójstwo byłoby wykroczeniem przeciwko przykazaniom. Z „Boskiej Komedii” dowiadujemy się jednak, że samobójcy znajdują się dosyć nisko w kręgach piekielnych, gdyż w VII kręgu.
Prawdziwy rozkwit tego motywu przypada natomiast na romantyzm. Tekst literacki, który oddaje klimat epoki to „Cierpienia Młodego Wertera”. W tej autobiograficznej książce Goethe przybliża nam historię Wertera, który przeżywa nieszczęśliwą miłość. A skoro nieszczęśliwa miłość, no to oczywiście Werter pod wpływem silnych uczuć i emocji, popełnia samobójstwo. Mimo tego, że Goethe opisał sam akt w taki sposób, aby bynajmniej zniechęcić młodych ludzi do podobnych czynów, swoją książką wywołał masową falę samobójstw młodych ludzi, popełnianych z nieszczęśliwej miłości.
Tak jak wspomniałem romantyzm obfituję w zgony z własnej ręki, nie omija to również polskiej literatury. Przykład niesamowicie zbliżony do tego europejskiego: „Dziady” część II Adama Mickiewicza i Gustaw, który postanawia się zabić, po stracie swojej ukochanej Maryli. Ciekawie słychać i u Juliusza Słowackiego i jego „Kordiana”. Gdy Laura odrzuca miłość Kordiana, ten stwierdza, że życie straciło całkowicie sens, nie potrafi znaleźć już żadnej pozytywnej rzeczy w życiu. Oprócz kolejnego zawodu miłosnego, pojawia nam się rzecz nowa: zanegowanie samej wartości życia. Co ciekawe, jest to pierwszy przykład w utworach, gdzie samobójstwo jest planowane, ale nie dochodzi do skutku i śledzimy dalsze perypetie Kordiana.
Odchodząc od tematu miłości, le

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.