Motyw śmierci – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Śmierć jest elementem, który pojawia się na każdym kroku, jest nieodzowną częścią każdego życia. Motyw śmierci jest dosyć powszechny w literaturze i innych sztukach.Różne ujęcia motywu śmierci wynikają głównie z odmiennych okoliczności śmierci i rozmaitych powodów, dla których do niej doszło.1) Bardzo często spotykanym motywem jest śmierć z miłości.
Motyw takiej śmierci pojawia się w „Dziejach Tristana i Izoldy”. Kochanków łączy silne uczucie miłości, lecz wiedzą oni, że to uczucie nie ma prawa bytu – jest zakazane. Bohaterowie wolą umrzeć razem, w miłości, niż żyć na świecie z dala od siebie lub ze świadomością, że jedno z nich nie żyje.
2) Miłość potrafi być zgubna dla człowieka, czasem przysparza wielu problemów.
Nie zawsze miłość jest odwzajemniona, a silne uczucie potrafi wprowadzić nas w stan, w którym chcemy uciec od życia, wybierając śmierć.
Przykładem osoby, która postąpiła w ten sposób, jest Werter z utworu „Cierpienia młodego Wertera” Goethego.
Zakochuje się on w niewłaściwej osobie, co prowadzi do nieszczęśliwej, nieodwzajemnionej miłości. Bohater załamuje się, twierdząc, że nie chce tak żyć, i wybiera – jak twierdzi – drogę do wybawienia, jaką jest śmierć. Wydaje mu się, że śmierć to jedyne wyjście z tej sytuacji.
Miłość jest szalonym uczuciem, którego nic nie jest w stanie opanować. Niektórym wydaje się, że należy wybrać właśnie taką drogę, jaką jest śmierć, aby się od niej uwolnić.
3) Śmierć ukazuje nam się również w Biblii, możemy dostrzec ją np. w Starym Testamencie. Jest ona ukazana jako naturalna konsekwencja grzechu pierworodnego.
W Nowym Testamencie również dostrzeżemy motyw śmierci. Śmierć nadejdzie wraz z sądem ostatecznym.4) W Nowym Testamencie znajdujemy też przykład śmierci pokonanej – widzimy ją na przykładzie Chrystusa, który zmartwychwstał trzeciego dnia po swojej śmierci na krzyżu. Tym samym pokonuje śmierć i zwycięża ją, po czym zostaje władcą świata.
5) Śmier�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!