Motyw spisku – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw spisku – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw ten jest bardzo popularny w książkach kryminalnych bądź thrillerach. Chociaż liczne retardacje opóźniają akcję, wątek spisku ją napędza, by następnie dotrzeć do rozwiązania fabuły.
Poniżej przedstawiam różne rodzaje tego samego motywu:
Mit o wojnie trojańskiej
Dziesięcioletnią walkę opisał Jan Parandowski w swoim dziele „Mitologia: Wierzenia i podania Greków i Rzymian”. Po nieustannym, krwawym oblężeniu doszło do przełomowego momentu. Odyseusz zaproponował upozorowanie ucieczki, aby niepostrzeżenie przedostać się do miasta. Nieświadomi mieszkańcy przyjęli drewnianego konia, uznając go za dar dla bogów. Tym samym wpuścili do Troi Odyseusza i dwunastu najlepszych żołnierzy, którzy ukryli się w środku konia. Po długich zabawach i ucztach na cześć zakończenia wojny, nastała noc, a miasto pochłonęły płomienie. Ten plan zadecydował ostatecznie o losie Trojan.
„Quo vadis”
Oprócz szlachetnej walki o miłość i chrześcijaństwo, w utworze Henryka Sienkiewicza dostrzegamy również pychę niektórych patrycjuszy. Idealnym jej przykładem jest Tygellin, odwieczny rywal Petroniusza, który wykazywał się swoją bezwzględnością oraz okrucieństwem. Na rozkaz Nerona, zausznik podpalił Rzym, aby cesarz mógł napisać dzieło godne samego Homera. Po wybuchnięciu protestów i ogólnego niezadowolenia, mężczyźni postanowili oskarżyć o pożar chrześcijan. W ten sposób doprowadzili do prześladowań i śmierci wielu szlachetnych postaci.
„Pan Tadeusz”
W najwybitniejszej pracy Adama Mickiewicza pojawia się wątek spisku Gerwazego wraz z Hrabią Horeszko. Po opowieści sługi, młody romantyk chce jak najszybciej odzyskać należny mu zamek. Gerwazy zjawia się w Dobrzynie, w domu „Maćka nad Maćkami”, aby wygłosić przemowę i namówić szlachciców na zajazd na Soplicowo. Po nim przyjeżdża Hrabia, a pomysł ostatecznie zostaje przyjęty z aprobatą. Dokonują zajazdu i niszczą część dobytku Sędziego.
„Balladyna”
Głównym motywem tej tragedii jest droga do władzy bezwzględnej Balladyny. Zrobi wszystko, by tylko osiągnąć cel. Posuwa si�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!