Motyw syna – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw syna – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W niniejszej pracy wyjaśnię czym jest motyw syna w literaturze i w jakich utworach można go znaleźć. Na początek wyjaśnię jednak czym jest motyw literacki, a mianowicie jest to najmniejsza część jednostki przedstawionego dzieła. Może to być: zdarzenie, przedmiot, sytuacja, cecha, przeżycie. Toposy to motywy, które powtarzają się na przestrzeni wieków. To wszystko łączy się według reguł w jednostki wyższego rzędu, przykładami mogą być wątek oraz postać literacka, ale także fabuła oraz temat.

Syn w literaturze nie jest tylko męskim potomkiem, ale jest on także kontynuatorem rodu, dziedzicem majątku oraz nazwiska. Właśnie te czynniki decydują o tym, że często popadają oni w konflikt ze swoimi rodzicami, lecz przede wszystkim z ojcem. W galerii portretów literackich mamy synów marnotrawnych, synów zbuntowanych oraz posłusznych, synów z prawego oraz nieprawego łoża, godnych następców swojego ojca oraz jego zdrajców.

Przykładem dzieła, w który zawiera motyw syna może być utwór „Do Matki Polki” Adama Mickiewicza. Jest to wiersz, który Mickiewicz kieruje do polskich matek. Został on napisany w 1830 roku. Wiersz składa się z 11-zwrotek, po 4-wersy. Uważa on, że niewola w kraju powoduje, że synowie od dziecka powinni zostać przyzwyczajeni do bólu, pracy i przedwczesnej śmierci. Bardzo trudna jest tutaj rola matki, która, zamiast wskazywać synom piękno jest zmuszona pokazywać okrucieństwo świata. Powinna ona uczyć pogardy, ponieważ jej synowie muszą być przygotowani do walki za ojczyznę oraz do złożenia ofiary, niekiedy z własnego życia.

Kolejnym przykładem będzie dzieło pod tytułem „Król Olch”, autorstwa Johanna Wolfganga von Goethego. Jest to ballada, którą nazywa się także „Król elfów” oraz „Król olszyn”. Została ona napisana w 1782 roku, opisuje śmierć dziecka z rąk nadprzyrodzonej istoty. Oryginalny utwór składa się z 8 czterowersowych strof, o wyraźnym rytmie. Są to strofy o męskim układzie rymów „aabb”. Ballada przedstawia ojca z synem, który pędzi konno podczas wieczorowej pory. Dziecko podczas gorączki widzi Króla Olch (postać z baśni germańskich), który

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!