Motyw szaleństwa – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw szaleństwa – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Nietrudno spotkać szaleńca w życiu codziennym, a co dopiero w literaturze.
Motyw szaleństwa ukazywany jest w wielu utworach i przejawia się w każdej epoce literackiej. Szaleństwo możemy zdefiniować jako postępowanie, które wykracza poza normy społeczne, zachowanie człowieka, który nie panuje nad sobą.
Możemy określić to słowo na wiele sposobów.
Pierwszym motyw szaleństwa możemy znaleźć w epoce starożytności, w utworze Sofoklesa „Król Edyp”. Patrząc na zdarzenie jakim jest kazirodztwo w tej książce od razu możemy stwierdzić, że jest to związane z szaleństwem. Króla Edypa i jego matkę Jokastę, o której początkowo nie wiedział, że jest jego matką, połączyła miłość. Nie była to jednak miłość jaką łączy rodzina a miłość dwóch kochanków. Już to wydarzenie jest istnym szaleństwem, lecz nie jedynym. Gdy dowiadują się, że łącza ich więzi rodzinne popadają w obłęd, co kończy się dla nich tragicznie. Bałagan jaki sobie wytworzyli zakończył ich los tragicznie. Król Edyp nie jest jedynym bohaterem, który przez miłość popadł w zamęt i stracił życie.
Bohater, który również w takich samych okolicznościach popadł w szaleństwo jest Werter z książki „Cierpienia młodego Wertera”. Różni ich tylko rodzaj miłości, w utworze Sofoklesa była to, miłość odwzajemniona i zakazana natomiast w tej była to, miłość nieodwzajemniona. Werter zakochuje się, myśli nawet, że jego miłość jest odwzajemniona, lecz myli się. Jego ukochana nie chce wiązać się z nim do końca życia, bo kocha kogoś innego. Chłopak nie może sobie z tym ciosem poradzić. Jako że jest bohaterem romantycznym i widzi sercem, a nie rozumem popada przez to w obłęd i również jak Edyp, i Jokasta kończy swoje życie. Szaleństwo jest niezrozumiałym stanem, które potrafi doprowadzić człowieka do takiej decyzji, jaką jest odebranie sobie życia. Szaleńcy nie widzą rozwiązania na swoje problemy i wolą ukr�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.