Motyw szczęścia / arkadii – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw szczęścia / arkadii – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Szczęście nie posiada jednoznacznej definicji, gdyż dla każdego może być czymś innym. Zwykle osiągnięcie szczęścia powiązane jest ze spełnieniem marzenia, osiągnięciem planowanego celu lub z bardziej materialnymi kwestiami, na przykład znacznym powiększeniem majątku. Człowiek wierzy, że jedynie dotarcie do postawionego celu sprawi, że poczuje się on spełnionym.
Przysłowia związane ze szczęściem.
W polskiej kulturze ukształtowało się wiele przysłów bezpośrednio powiązanych ze szczęściem. Nie wszystkie są w pełni trafne, biorąc pod uwagę fakt, że każdy ma prawo do własnej interpretacji szczęścia. Do polskiej kultury przesiąknęły także przysłowia z innych państw, które równie często stosowane są w rozmowach. Oto kilka przykładów przysłów stosowanych na co dzień:
– Szczęście i szkło tłuką się łatwo.
– Istnieje tyle rodzajów szczęścia, ile ludzkich miar.
– Pierwszym warunkiem szczęścia jest rozsądek.
– Nigdy nie jesteśmy tak szczęśliwi, jak myślimy, że jesteśmy
– Szczęście dziś matką, a jutro może być macochą.
Czy szczęście mogą dawać rzeczy materialne?
Pieniądze
W „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa mamy do czynienia z metamorfozą głównego bohatera wynikającą z chęci szerzenia swojej fortuny. Na początku utworu poznajemy Ebenezera Scroogea jako zachłannego i chciwego mężczyznę, który jest bardzo samotny. Jest już stary, ale nie ma żony, a jego jedyną rodziną jest jego siostrzeniec. Nie odczuwa jednak potrzeby, aby spędzać czas z nim, ponieważ musi pracować. Ebenezer doznaje widzenia we śnie. Za sprawą trzech ukazujących się mu duchów zaczyna rozumieć co jest tak naprawdę ważne w życiu, czego potrzebuje. Radykalnie zmienił swoje postępowanie i zrozumiał czym są święta. Odkrył, że pieniądze szczęścia nie dają, ale dzieląc się z innymi swoim majątkiem możemy wywołać u nich radość.
Władza, żądza władzy
W dramacie „Makbet” Williama Shakespeare’a poznajemy tytułowego bohatera jako rycerza idealnego. Następnie dostaje od czarownic przepowiednie, a pod wpływem żony decyduje się na spełnienie ich za wszelką cenę. Posuwa się nawet do zabójstwa króla Dunkana i za wszelką cenę stara się utrzymać swoją pozycję. Staje się obojętny na śmierć, nie obchodzi go nawet śmierć żony. Ostatecznie Makbet sam umiera. Z dramatu możemy wyciągnąć wniosek, że nie można dążyć do celu za wszelką cenę. Nie daje to pełni szczęścia, a strach przed konsekwencjami niewłaściwych c

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!