Motyw tańca – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw tańca – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw tańca nie jest zbyt popularnym motywem, jednak zdarza się, że symbolika tańca jest znaczącym i ważnym elementem w utworze. Czasami może nam się wydawać, że taniec jest jedynie motywem przewodnim danego utworu, niemającym żadnego znaczenia czy symboliki, jednak po głębszym zbadaniu tematu, jesteśmy w stanie znaleźć jego sens i symbolikę. Taniec jest elementem obecnym w życiu człowieka od starożytności. Tak samo jak w każdej epoce popularny był inny taniec, tak i jego symbolika zmieniała się na przestrzeni wieków.
Na samym początku warto wspomnieć o średniowiecznym motywie tańca, zwanym tańcem śmierci, czyli danse macabre. Przedstawienie to polegało na zestawienie postaci pochodzących z różnych warstw społecznych: król, papież, szlachta, zwykli mieszczanie parobkowie pospołu z trupami. Symbolizowało to, że każda z tych osób dla Śmierci jest warta tyle samo. Śmierć nikogo nie ominie, bez względu na jego stan, tytuł czy majątek. Na obrazach danse macabre jest przedstawiany jako koło lub ciąg osób ustawionych na zmianę ze śmiercią. W literaturze danse macabre najczęściej ukazuje się w dialogach lub monologach śmierci, jest obrazowany za pomocą słów.
Przykładem takiego dialogu jest „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. W rozmowie z Mistrzem, Śmierć wymienia kogo zabije: chorego i zdrowego, starego i młodego, bogatego i biednego, wojewodów, książęta, filozofów, kupców, karczmarzy, królów… Pokazuje, że dla śmierci każdy jest równy i każdy zatańczy z nią swój ostatni taniec.
W „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego, dwanaście panien rozpoczyna taniec. Dla każdej z nich znaczy on coś innego: dla Panny II jest on symbolem radości, młodości, beztroski; Panna III poprzez taniec pokazuje swoją radość z życia i jedność z naturą i Bogiem; Panny IV i V poprzez taniec mówią o młodości i miłości. Jednak dla wszystkich Panien taniec przedstawiony w „Pieśni…” jest wyrazem szczęścia i młodości wraz ze wszystkimi jej atutami.
W „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego także odnajdziemy motyw tańca. Pierwszym przykładem jest taniec par w trakcie tytułowego wesela. Taniec

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.