Motyw teatru – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw teatru – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Teatr jest dziedziną sztuki, która obejmuje widowiska z udziałem aktorów wykonywane wobec określonej publiczności zgromadzonej po to, aby obserwować dane widowisko. Działania aktorów mają charakter gry, która jest prowadzona według pewnych reguł wyłączających je z porządku aktywności praktyczno – życiowej. Wyróżnia się różne typy widowiska teatralnego. Do najważniejszych zalicza się dramat, operę, balet, pantomimę. W każdym z nich występuje scenografia, która obejmuje malarska i architektoniczną organizację sceny, światło, rekwizyty oraz kostiumy. Całościowy charakter zapewnia inscenizacja oraz reżyseria. Proces tworzenia widowiska teatralnego stanowi przekład jednorodnego tekstu słownego na synkretyczny tekst przedstawienia, w którym przeplatają się różnorodne tworzywa: ciało aktora, żywe słowo, dźwięki, formy przestrzenne, barwy i światło. Szczególnie złożony charakter ma przekształcanie roli aktora za pomocą gestów mimiki, postury, ruchu, głosowej interpretacji, charakteryzacji i kostiumu.
Motyw teatru często pojawia się w mitologii. Pojawia się wówczas przekonanie, że człowiek nie jest panem swojego losy, że nad jego życiem czuwają bogowie i to oni podejmują decyzje. Można go odnaleźć między innymi w micie o Edypie. Był on synem Jokasty i Lajosa. Tuż po narodzinach rodzice bojąc się spełnienia tragicznej przepowiedni, porzucili go w górach. Chłopca przygarnął władca Koryntu i jego żona, których uważał przez długi czas za prawdziwych rodziców. Dopiero gdy dorósł, dowiedział się, że nie jest tym, za kogo się uważał. Postanowił wyruszyć w świat, by poznać prawdę. W drodze spotkało go wiele przygód – między innymi zabił mężczyznę, którego spotkał na drodze. Będąc już w Tebach rozwiązał zagadkę Sfinksa i w nagrodę otrzymał rękę królowej Jokasty. Rozpoczął panowanie.
Bohater okazał się dobrym i odpowiedzialnym władcą. Do swoich obowiązków podszedł z powagą. Miasto pod jego rządami rozkwitało. Ludzi byli wdzięczni nowemu władcy za opiekę, rozwijał się handel. Po jakimś czasie Teby zaczęły nawiedzać katastrofy: susza, głód, śmierć.
Władca nie pozostawił swoich poddanych bez pomocy, postanowił zrobić wszystko, by doprowadzić do ich zakończenia.
Nie zważając na ewentualne konsekwencje chciał pomścić śmierć Lajos

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!