Motyw utopii i antyutopii – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw utopii i antyutopii – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw utopii i antyutopii przejawia się w literaturze stosunkowo często. Utopijne krainy mlekiem i miodem płynące stanowią przyjemną wizję niejednego książkowego bohatera. Czym one jednak tak właściwie są te pojęcia i gdzie zostały wykorzystane?
Utopia jest wręcz idealnym ustrojem politycznym, gwarantującym każemu obywatelowi równość, sprawiedliwość, szczęście, bezpieczeństwo. Możemy się więc domyśleć, iż antyutopia będzie tutaj totalnym przeciwieństwem – panowanie władzy absolutnej, terroru, anarchii, głodu, biedy to tylko niektóre przykłady takiego antyutopijnego społeczeństwa. Utopia jest, zdaniem wielu uczonych, nieosiągalna – nie można stworzyć takiego miejsca, gdzie wszyscy będą żyli według nierealnych zasad – takich jak np. brak przestępstwa, chęć bezinteresownego dzielenia się czy braku smutku.
Przykładem takiej niemożliwej do zrealizowania utopii były szklane domy w „Przedwiośniu” Żeromskiego. Wizja ta, domów dla ludzi ubogich, które stworzone z piasku i wody miały mało kosztować, a do tego pięknie wyglądać, na pierwszy rzut oka wydawała się nierzeczywista. Seweryn Baryka głosi jednak tą piękną – chociaż zmyśloną – historię swojemu synu, Cezaremu, aby zachęcić go do powortu do Polski. Na początku młodzieniec jest zaciekawiony, dopytuje o szczegóły i nie może się doczekać, aby dotrzeć do kraju. Szklane domy napawają go podekscytowaniem, optymizmem, nadzieją. Szybko jednak po śmierci ojca oraz przybyciu do Polski zastaje go tylko błoto i bieda – marzenia o szklanych osiedlach pryskają w mgnieniu oka. Tak naprawdę mit ten miał znaczenie symboliczne – przedstawiał koncepcję dotyczącą kraju prowadzącą do odzyskania niepodległości – pełnego zgody, równości i miłości. Wizja emigrata-patrioty marzącego o powrocie do ukochanej ojczyzny miała za zadanie sprawić, by się on nie poddał – droga do wolności była jeszcze długa i bolesna, a przede wszystkim krwawa z powodu wielu w tym czasie wojen i powstań.
Drugą taką utopią, co ciekawe – w tej samej książce, stanowiła Nawłoć – miejsce, do kt�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.