Motyw utopii – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Utopia, w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza „miejsce, którego nie ma”. Dzieła zawierające motyw utopii przedstawiają opis życia doskonałego społeczeństwa, jednak nie przekazują wytycznych, jakie należy wykonać, by taki stan osiągnąć. Utwory utopijne można interpretować również jako krytykę i obawy względem sytuacji, jaką autorzy zdecydowali się wypowiedzieć względem danej sytuacji społecznej. Utopia posiada również swoje przeciwieństwo – antyutopię, która wyraża lęk przed konsekwencjami idealnego ładu.
Jednym z istotniejszych przykładów utopii w literaturze polskiej jest wątek szklanych domów w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego. Jest to idealistyczna wizja Seweryna Baryki, zastosowana, aby jego syn – Cezary – zdecydował się na powrót do ojczyzny. Domy te miały być wznoszone w całym kraju dla ubogich ludzi, a jako materiał budulcowy stosowany miał być piasek morski i woda. Ich główną zaletą był niski koszt wykonania, ale również miały być piękne, czyste, ciepłe i sprzyjające zdrowiu. Budowle ze szkła przyczynić się miały do podniesienia poziomu życia społeczeństwa. Szklane domy są idealistyczną wizją emigranta-patrioty, który pragnie powrócić do Polski. Symbolizują one równość, dobrobyt i sprawiedliwość społeczną, a jednocześnie są metaforą zmian, jakie mają odbywać się na drodze stopniowej ewolucji i postępu technicznego. Cezary wierzy słowom ojca, a po przyjeździe do kraju jest negatywnie zaskoczony. W Polsce dostrzega biedę i nędznie wykonane budynki. Jest rozczarowany, kiedy dociera do niego, że historia ojca jest tylko jego marzeniem. Przedstawiony w utworze wątek utopii ukazuje tęsknotę emigranta za ojczyzną, która sprawia, że postrzega on swój kraj jako miejsce idealne, wierzy w regenerację narodu.
Kolejnym przykładem utopijnej wizji świata jest wiersz Wisławy Szymborskiej pod tytułem „Utopia”. Autorka przedstawia w utworze wyspę, na której wszystko staje się jasne i oczywiste. Dzięki elementom takim jak „dolina oczywistości”, „jezioro głębokiego przekonania” oraz „jaskinia, w której leży sens” w prezentowanej rzeczywistości nie ma niewyjaśnionych rzeczy. Ludzie nie muszą się nad niczym zastanawiać, wszys
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!