Motyw wędrówki, podróży – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw wędrówki, podróży- motyw literacki
W poniższej pracy postaram się omówić wyżej wymieniony motyw literacki, gdyż jest on jednym z częściej pojawiających się w literaturze, jednocześnie niesamowicie ważny i symboliczny.
Nikogo nie zdziwi, że pierwszym tekstem, jaki poruszę będzie „Odyseja” Homera. Motyw podróży pojawia nam się od samych początków cywilizacji, już w starożytności. Tytułowy bohater, Odyseusz, tuła się po morzach, gdy wraca z wojny trojańskiej do domu. Przez ponad 10 lat wędrówki i błądzenia zwiedza różne nieznane mu wcześniej krainy, trafiając nawet do krainy zmarłych. Wieloletnie błąkanie się poza domem mocno wpływa na naszego bohatera, pokazuje jednocześnie jego siłę, odwagę i wytrwałość. Jednocześnie oglądamy niejednokrotnie Odyseusza zdanego na łaskę lub niełaskę natury czy bogów. Samą wędrówkę bohatera musimy potraktować bardzo często symbolicznie, jako drogę, którą przemierza każdy człowiek w ciężkich chwilach swojego życia. Jest to opowieść o nadziei, wierze w siebie i wytrwałości, które jak się na końcu okazuje, zostają wynagrodzone, kiedy to Odyseusz wraca do domu.
Kolejnym, niesamowicie ważnym tekstem w kontekście wędrówki i to zarówno dla chrześcijan, jak i niewierzących jest „Boska komedia” Dantego. W niej to autor, który jednocześnie w kilku wcieleniach jest głównym bohaterem powieści, przeprowadza nas po pośmiertnych zaświatach. Po poszczególnych ich częściach oprowadza go jego ulubiony poeta-Wergiliusz. W poszczególnych kręgach piekła ogląda mękę i cierpienie grzeszników. Następnie wraca najpierw do czyśćca, gdzie po wybaczeniu wszystkich grzechów zostaje wpuszczony do nieba, gdzie spotyka swoją ukochaną Beatrycze. Na sam koniec wędrówki udaje mu się obcować z samym Bogiem. Dzieło to ma znaczenie symboliczne, pokazujące wędrówkę duszy ludzkiej po śmierci, ale również ukazuje drogę od popełnienia grzechu, do oczyszczenia i zbawienia.
Tekstem, którym zajmiemy się teraz będzie coś z rodzimej ziemi, czyli „Kordian” Juliusza Słowackiego. Dokładniej mowa tu o akcie II, w którym to tytułowy bohater, odbył kilka podróży po ówczesnej Europie. Wędrówka ta bardzo mocno wpływa na Kordiana, jego światopogląd
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!