Motyw zbrodni – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw zbrodni – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw zbrodni – obok motywu miłości jest najczęściej poruszanym tematem w literaturze, filmie, sztuce.
Zbrodnia – czyn zabroniony, często prowadzący do śmierci lub cierpienia innej osoby. Często autorzy w swoich dziełach doszukują się odpowiedzi na pytanie, co pcha takich ludzi do popełniania zbrodni. Czy jest to chęć zdobycia bogactwa, zazdrość czy inny powód? Każda zbrodnia pociąga za sobą konsekwencje, często bardzo dotkliwe.
Przykłady literackie:
Biblia- Księga Rodzaju
Pierwszym i najbardziej znanym światu jest przypadek Kaina i Abla. Ten pierwszy w zazdrości o łaski i uwagę Boga wobec Abla zabija brata. Zostaje za to naznaczony piętnem, które znamy nawet dzisiaj. Chodzi oczywiście o „znak Kaina”, czyli znak jasno pokazujący, że człowiek nim „obdarzony” dopuścił się okrutnej zbrodni.
Nowy Testament
Postać Heroda, który skazał na śmierć małych chłopców, sądząc, że w ten sposób pozbędzie się Jezusa, a tym samym zagrożenia dla własnej władzy.
„Król Edyp” – Sofokles
Główny bohater, marionetka w rękach Bogów, dopuszcza się najpierw zabójstwa własnego ojca, a potem żeni się z własną matką. Edyp był bohaterem tragicznym. Na końcu, gdy wszystko wychodzi na jaw, sam wymierza sobie karę, okalecza się i odchodzi z miasta, gdzie po czasie umiera w samotności.
„Makbet” – William Szekspir
Tytułowy bohater, początkowo nie wierzy, że to, co przepowiedziały mu wiedźmy, okaże się prawdą. Edyp miał w przyszłości zostać królem. Pod wpływem żony Makbet dokonuje strasznej zbrodni i zabija obecnego władcę- króla Duncana, by samemu zająć tron. Morduje każdego, kto staje mu na drodze. Jednak w miarę kolejnych zbrodni, psychika małżonków nie wytrzymuje i oboje popadają w obłęd.
„Pan Tadeusz”- Adam Mickiewicz
Jacek Soplica w młodości był zakochany z wzajemnością w Ewie Horeszkównie. Jednak jej ojciec jest przeciwny związkowi. Podburzony i zaślepiony złością Soplica zabija Stolnika. Tutaj mamy przykład, gdzie bohater po czasie żałuje popełnionej zbrodni.
„Balladyna�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.