Motyw zemsty – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw zemsty – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw zemsty jest bardzo często obecny w wielu dziełach literackich z różnych epok. Ludzie zawsze chcieli odpłacać innym za zło, którego doświadczyli, ale myślę, że nie jest to właściwe postępowanie.
W tej pracy postaram się udowodnić, że motyw zemsty można odnaleźć w wielu utworach.
Pierwszą lekturą, która od razu przychodzi mi na myśl, jest oczywiście „Zemsta” Aleksandra Fredry. Główni bohaterowie – Cześnik i Rejent – od wielu lat prowadzili ze sobą spór o wszystko. Mieszkali w dwóch częściach zamku: pierwsza część należała do Rejenta, a druga była własnością Klary – bratanicy Cześnika. Sytuacja pomiędzy sąsiadami zaostrzyła się, gdy Cześnik postanowił ożenić się z bogatą Podstoliną, którą Rejent wybrał na żonę dla swojego syna. Wacław jednak chciał być w związku z Klarą, dlatego nie zgodził się na wybrankę ojca. Tytułowa zemsta polegała na tym, że Cześnik doprowadził do ślubu Klary i Wacława, aby w ten sposób ukarać Rejenta za jego pomysł i „kradzież” Podstoliny.
Kolejną książką, w której można znaleźć motyw zemsty, jest „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Ta epopeja narodowa zawiera bardzo dużo różnych motywów, wśród których można odnaleźć zemstę.
Motyw odpłacenia się za coś złego jest widoczny we fragmencie mówiącym o śmierci Stolnika z rąk Jacka. Soplica był w młodości zakochany w córce Stolnika, ale ojciec nie zgadzał się na taki związek, mimo że Jacek był dość wpływowym człowiekiem w tamtym społeczeństwie. Stolnik wybrał już dla Ewy innego kandydata (o wiele bogatszego). Soplica w złości opuścił zamek należący do Horeszków. Po jakimś czasie napadli na ten zamek Rosjanie i nieoczekiwanie zjawił się także Jacek. Zupełnie przez przypadek wycelował bronią w Stolnika i go zabił. Horeszko w ostatnich sekundach życia wybaczył Soplicy tę zbrodnię, ale sługa Stolnika – Gerwazy obiecał mu, że się zemści na zabójcy. Po tym Jacek uciekł z miejsca zdarzenia. Gerwazy szukał go przez wiele lat, aby odpłacić się za śmierć pana, nie wiedząc, że Soplica cały czas znajdował się blisko niego – był to ksiądz Robak (takie imię przyjął Jacek, gdy w

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.