Motyw zjaw, duchów, upiorów – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw zjaw, duchów, upiorów – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw zjaw, duchów, upiorów – Motyw literacki
Motyw zjaw, duchów i upiorów jest częstym zjawiskiem polskiej literatury romantycznej. Pisarze różnych epok, przedstawiając siły nadprzyrodzone, zazwyczaj starają się pokazać czytelnikom jakiś morał. To właśnie zjawy przestrzegają bohaterów przed złymi czynami, ponieważ wiedzą, jaka kara dosięgnie grzeszników.
„Balladyna”
To dzieło Juliusza Słowackiego opiera swą fabułę głównie na zjawiskach pozaziemskich. Motyw przedstawiony w temacie pojawia się w trakcie uczty. Chociaż Balladyna już po pierwszej zbrodni wpada w obłęd i przedmioty wokół przypominają jej o śmierci siostry, dopiero później pojawia się przy niej prawdziwa zjawa. Do zamku przybywa Grabiec przebrany za „dzwonkowego króla” oraz sługi Goplany, Skierka i Chochlik. Ten ostatni gra melodię i śpiewa historię morderstwa. Balladyną zawładnie panika, zaczyna krzyczeć. Słyszy głosy z zaświatów, a co najważniejsze – widzi bladego ducha Aliny. To ostrzeżenie, jak również wiele innych, nie powstrzymują ją od dalszych zabójstw.
„Opowieść wigilijna”
W tej powieści, autorstwa Charlesa Dickensa, mamy do czynienia z czterema zjawami. Pierwszą z nich jest duch Jakuba Marleya, który objawia się wspólnikowi siedem lat po śmierci. Przestrzega Ebenezera, że przez swoje grzechy może zostać skazany na wieczną tułaczkę po świecie, okuty w łańcuchy. Zapowiada też nadejście trzech kolejnych duchów. O pierwszej po północy pojawia się Duch Wigilijnej Przeszłości, a ten pokazuje Scrooge’owi dawne święta Bożego Narodzenia – spędzone w samotności. Wspominają narzeczoną, dzieciństwo i zapomnianego przez mężczyznę siostrzeńca. Następnie przybywa Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia, który pokazuje mu Wigilię w domu jego kancelisty. To tam Ebenezer dowiaduje się o chorobie małego Tima. Ostatnią zjawą jest Duch Przyszłych Wigilii. Przedstawione przez niego wizje najbardziej wstrząsnęły bohaterem. Usłyszał on o swojej śmierci oraz stracie rodziny Cratchitów. Dzięki tym cennym lekcjom, Ebenezer Scrooge dostał drugą szansę i postanowił naprawić dawne zachowanie.
„Dziady cz. II”
Chociaż w całym utworze Adama Mickiewicza spotykamy wiele duchów, chcę wyróżnić czworo z nich, którym poświęcona jest ta czę

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!