Motyw żony – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw żony
Motyw żony jest częstym tematem literatury polskiej i obcej. Kobiety – żony są przedstawiane jako strażniczki domowego ogniska, matki, jako te osoby, dzięki którym rodzina jest szczęśliwa. Na przestrzeni wieków powstało wiele portretów idealnych żon. Jednym z nich jest Penelopa, która wiernie czekała na powrót swojego męża i konsekwentnie odrzucała adoratorów, którzy chcieli go zastąpić. Motyw miłości małżeńskiej jest obecny także w micie o Orfeuszu i Eurydyce. Bohater był synem króla Tracji i muzy Kaliope. Uważano go za największego na świecie poetę i muzyka. Jego śpiew poruszał ludzi, zwierzęta, skały, kamienie. Po powrocie z Egiptu, gdzie poznał kulturę Egipcjan, wraz z Argonautami udał się do Kolchidy. Jego śpiew i muzyka pozwala wędrowcom przezwyciężyć wiele trudnych chwil. Po powrocie z wyprawy Orfeusz poślubił Eurydykę. Byli oni jedną z najszczęśliwszych par małżeńskich. Pewnego dnia Aroistajos, który spotkał kobietę w ustronnym miejscu, usiłował ją zgwałcić. Uciekając przed nim kobieta nadepnęła jadowitego węża, który ją śmiertelnie ukąsił. Rozpacz Orfeusza nie miała granic. Wyruszył do krainy zmarłych. Swoją muzyką wzruszył Charona i psa Cerbera, a także sędziów sprawujących władzę nad zmarłymi. Nawet Hadesa wzruszył jego śpiew. Pan podziemi zgodził się uwolnić Eurydykę pod jednym warunkiem. W czasie drogo powrotnej Orfeusz nie mógł obejrzeć się za siebie i spojrzeć na zonę. Kiedy Orfeusza zobaczył światło dzienne, obejrzał się. Nie dotrzymał tajemnicy i jego żona musiała wrócić do krainy zmarłych.
Nie zawsze jednak żony były wzorami. Zdarzało się, że oszukiwały, zdradzały, a nawet mordowały swoich ukochanych. Taka historia miała miejsce w balladzie A. Mickiewicza „Lilie”, która zaczyna się od słów: „Zbrodnia to niesłychana, pani zabiła pana”.
Portret niewiernej, zbrodniczej zony nakreślił także J. Słowacki w dramacie zatytułowanym „Balladyna”. Tytułowa bohaterka robi wszystko, aby zdobyć wymarzonego mężczyznę: oszukuje, zabija siostrę. Kiedy zostaje już małżonką Kirkora, nie zmienia się. Chce od życia coraz więcej. Aby uzyskać władzę zdradza Kirkora, knuje przeciwko niemu intrygi. Nie uchodzi jej to na sucho – ginie trafiona piorunem.
Obraz niewiernej żony pojawia się w „Sezonowej miłości” G. Zapolskiej. W małżeń
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!