Antyteza

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Antyteza, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

DEFINICJE:
– Antyteza (przeciwstawnie) to figura retoryczna (czyli środek ekspresji językowej) polegająca na zestawieniu ze sobą dwóch elementów o przeciwstawnych znaczeniach. Owe elementy tworzą razem treściową całość; są sprzeczne względem siebie i kontrastowe. Celem takiego zabiegu jest uzyskanie wyższej ekspresji przekazu. Przedmiotem zestawienia mogą być zarówno pojedyncze wyrazy, jak i wielowyrazowe zdania.
– Antytezą nazywamy też twierdzenie przeciwne to postawionej uprzednio tezy. Najczęściej używana w rozprawkach. Taka sama nazwa, jednak oznacza coś zupełnie odmiennego.
PODZIAŁ:
ze względu na strukturę, antytezę dzielimy na:
– antyteza prosta: jednoczłonowa
– antyteza złożona: wielomian
ze względu na paralelizm konstrukcji antyteza przybiera funkcje:
– funkcja rytmizująca
– funkcja porównawcza, mnożąca i jednocząca
ANTYTEZA a OKSYMORON:
Oksymoron jest często mylony z antytezą, gdyż ich definicje są do siebie zbliżone. Łączy ich logiczna sprzeczność. Oksymoron, inaczej nazywany epitetem sprzecznym, to figura retoryczna, którą tworzy się, zestawiając wyrazy o przeciwnych dla siebie znaczeniach. Najczęściej składa się z rzeczownika i określającego go przymiotnika. Oksymoronem mogą być dwa pojedyncze wyrazy, na przykład „zimne słońce”; „odgłosy ciszy”. Antyteza może się składać nawet z wielowyrazowego zdania, jest często używana przez pisarzy i poetów.
– Oksymoron to związek wyrazowy, w którym wyraz określający pozostaje w sprzeczności znaczeniowej z wyrazem określanym. Jeden wyraz musi być określeniem drugiego. Zazwyczaj jest krótszy niż antyteza.
– Antyteza to zestawienie obrazów, wyrażeń, w którym nie ma wyraźnie zarysowanej zależności pomiędzy tym, co zostało zestawione. Może być dłuższa, zawierać wyliczenia lub zdania podrzędnie złożone.
HISTOR

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!