Motyw męża – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw męża występuje w literaturze rzadziej niż motyw żony. Mąż powinien być oparciem dla kobiety, powinien wspólnie z nią kroczyć przez życie, otaczać opieką. Niestety, nie zawsze spełniają pokładane w nich nadzieje.
Motyw męża jest obecny między innymi w opowiadaniu M. Dąbrowskiej w opowiadaniu, zatytułowanym „Ksiądz Filip”. Pewnego dnia do spowiedzi przychodzi człowiek i wyznaje swój grzech: porzucił żonę i związała się z niejaką Pelasią. Spowiadał się już z tego ojcom misjonarzom, którzy potępili jego czyn i nie dali rozgrzeszenia. Chłop postanowił jednak wyspowiadać się jeszcze raz miejscowemu księdzu i dostosować się do jego decyzji. „Ksiądz Filip twarz zakrył ręką i nie można powiedzieć, by słuchał bez rozterki. Rzadko wiejscy penitenci dawali mu taką ciężką sprawę do rozsądzenia. Żal mu było tak upartego wiarołomcy, który tu stękał z boleści. Wprędce jednak owładnąwszy sobą i wspomniawszy na stanowczość prawa Bożego w rzeczach takiej natury, a także swych braci w Chrystusie, na księży z misji, z którymi jedno winien był czynić – potwierdził ich wyroki”. Młoda mężatka z opowiadania „Koteczek” Zapolskiej stara się spełniać wszystkie życzenia swojego męża. Józia jest sierotą, która nie ma się na kim oprzeć. Kiedy zainteresował się nią przystojny, postawny mężczyzna, była przekonana, że spotkało ją niewiarygodne szczęście. Sam Koteczek jest osobą niebudzącą raczej sympatii. Dobrze odżywiony, elegancki, postawny, wypielęgnowany. W pracy nie przemęczał się zbytnio, także w domu nie miał żadnych obowiązków. Lubił się stroić. Pudrował twarz, przyciemniał brwi i rzęsy, zaczesywał pojawiająca się łysinę. Był dumny ze swojego wyglądu, kazał się podziwiać. Pozwalał żonie nieustannie się adorować i obsługiwać. Rządził przy tym żelazną ręką bardzo pilnując wydatków. Nie życzył sobie wystawnych obiadów, na każdym kroku podkreślał, że nie mają pieniędzy i muszą oszczędzać. Żona nigdy nie dowiedziała się, co się stało z jej posagiem. Uznała zresztą, że to iż zainteresował daje mu prawo do rozporządzaniem pieniędzmi z posagu. Koteczek jest oszczędny, można nawet powiedzieć, że skąpy. Nigdy nie daje dodatkowych pieniędzy na utrzymanie, co bardzo martwi jego żonę. Jest nieszczęśliwa, jeśli nie może podać do obiadu mięsa lub kiedy musi podać mężowi do herbaty jedynie suchą bułkę. Cierpi fizycznie na myśl, że jej ukochany Koteczek pójdzie na spacer głodny. Nie przychodzi jej do głowy, że przecież mógłby pójść na spacer ze swoją żoną.
W „Trzepocie skrzydeł” Grocholi pojawia się ciekawy bohater. Jest to zupełnie inny typ mężczyzny niż ci, którzy pojawiają się w powieściach: „Nigdy w życiu” czy „Ja wam pokażę”. Nie przypomina żadnego z nich. Nie jest to typ Eksia, który wprawdzie zmienia obiekty uczuć, ale stać go na przyzwoite zachowanie w stosunku do byłych partnerek, stara się być dobrym
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!