Motyw miłości do ojczyzny – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
„Ojczyzna, kraj, który człowiek uważa za swój, dlatego że się w nim urodził i mieszka lub mieszkał przez dłuższy czas, lub, dlatego że czuje się z nim emocjonalnie związany z powodu pochodzenia, związków rodzinnych i/lub przywiązania do pewnych wartości, które ten kraj — zwykle idealizowany i często przeciwstawiany innym — ucieleśnia w jego oczach.” – tak brzmi definicja ojczyzny według encyklopedii PWN. Jednak czym jest to pojęcie dla ludzkości, od wieków zmagającej się z wojnami, zaborami i niesprawiedliwością? Moim zdaniem ojczyzna jest zarówno dla nas, jak i dla bohaterów literackim czymś więcej niż tylko miejscem zamieszkania. Stanowi ona oazę, miejsce w którym czujemy się szczęśliwi, nasze miejsce. Dlatego też pisarze tak często odwołują się w swoich pracach do motywu miłości do ojczyzny i na tym właśnie zagadnieniu pragnę się skupić w tej pracy.
Już w antyku ojczyzna stanowiła dla ludzi ostoję. Za przykład może mi posłużyć historia niezwykłego króla. Mowa oczywiście o Odyseuszu, który po zwycięskiej wojnie o Troję przez okrągłe dziesięć lat wracał do kraju, zmagając się przy tym z wieloma przeciwnościami. Mógł oczywiście zatrzymać się wcześniej, porzucić Itakę i nie wracać. On jednak tak bardzo kochał swój dom, lud i rodzinę, że za wszelką cenę usiłował powrócić do ojczyzny. Ten przykład uświadamia nam, że z narodem nie wiąże się jedynie miejsce zamieszkania, ale również wiele innych czynników, od których uzależnione jest ludzkie szczęście.
Teraz z kolei odwołam się do utworu średniowiecznego, a mianowicie do „Pieśni o Rolandzie”. Tej historii z pewnością nie muszę nikomu przypominać. Waleczny mężczyzna, patriota i wzorowy rycerz, który nawet na łożu śmierci myśli o swej krainie i składa jej hołd. Mimo świadomości rychłej śmierci nie obawia się. Wie że umiera za ojczyznę, sądzi, że spełnił swój najświętszy obowiązek walcząc w jej obronie. Jest dumny z faktu, że mógł oddać życie w boju za sprawę, w którą wierzy, i której jest całkowicie oddany.
Kolejny argument z pewnością można uznać za trywialny, ale jest konieczny dla dogłębnej analizy omawianego zjawiska. Otóż miłość do ojczyzny, a nawet gotowość do oddania za nią życia występuje również w fantastyce. Mamy z nią do czynienia np. w „Opowieściach z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”, gdzie czwórka dzieci postanawia walczyć dla dobra obcej krainy, której jednak czują się częścią. W tym momencie mogłabym wymieniać dalej: „Dzieci krwi i kości”, „Dwór cierni i róż” i tym podobne, byłoby to jednak bezcelowe i sprowadzałoby się do jednej prostej konkluzji, tak więc przejdę od razu do niej. Wniosek jest taki, że motyw miłości do ojczyzny jest niezwykle rozpowszechniony w tym gatunku literackim.
Ale dość już fantastyki, teraz odniosę się do, moim zdaniem, najbardziej uniwersalnej powieści z jaką dotąd miałam styczność. Chodzi mi oczywiście o „Lalkę” autorstwa Bolesława Prusa. Po raz kolejny historia kupca galanteryjnego nie zawodzi i jak ulał pasuje pod omawiane zagadnienie. Głównego bohater
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!