Motyw praca – Motyw literacki (materiał według chronologii epok)
Zamień czytanie na oglądanie!
Praca jest jedną z ważniejszych wartości w życiu człowieka. To ona często ma wpływ na kształtowanie ludzkiej jednostki. Oddziałuje także na rozwój społeczeństwa. Pozwala się wzbogacić w wymiarze materialnym, a brak pracy wywoływać może różne konsekwencje na tle psychicznym.
W mitologii motyw pracy poznajemy już u bogów zajmujących się rzemiosłem (przykładowo Hefajstos był kowalem, a Arachne tkała). Wśród innych postaci również możemy spotkać się z wykonywaniem prac, na przykład Dedal był architektem i wynalazcą. Najczęściej jednak, myśląc o motywie pracy w mitologi, nasuwa nam się na myśl kara Syzyfa, który nieustannie i bez skutku próbował wtaczać olbrzymi głaz na wysoką górę. Niejednokrotnie możemy też pomyśleć o dwunastu pracach Heraklesa, które są symbolem najcięższej pracy, odbiegającej ponad ludzkie siły.
Jan Kochanowski w utworze „Pieśń świętojańska o Sobótce” przedstawia wieś, w której praca jest przyjemnością oraz daje poczucie szczęścia i spełnienia. Jeżeli człowiek jest pracowity, to nie musi on obawiać się niedostatku. Może, po pracowitym lecie, spędzić zimę na odpoczynku.
W powieści „Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa zakłada, że ciężka praca konieczna jest, aby odrodziło się dostatnie życie. Szczególnie zdolni są do niej ludzie młodzi: Witold, Marta, Benedykt. Bohaterowie ciężko pracujący są bohaterami pozytywnymi, natomiast ci, którzy nie chcą pracować – wręcz przeciwnie: Emilia, Zygmunt Korczyński. Ogromną satysfakcję daje praca rolnika, a wszelkie plony są wystarczającą nagrodą. Dodatkowo wpływają na piękno krajobrazu. By to wszystko osiągnąć konieczna jest ciężka praca i to właśnie ona powinna stawać się najwyższą wartością w życiu każdego człowieka.
Pozytywistyczne ujęcie pracy przedstawione jest także w powieści „Lalka” Bolesława Prusa. Arystokracja uznaje ciężką pracę za niegodną, jednak znaczny majątek Wokulskiego, który wzbogacił się tą drogą, wzbudza olbrzymią zazdrość.Brak szacunku i chęci do codziennej pracy spowodowały opóźnienie rozwoju ziem polskich, co bezpośrednio �
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!