Motyw wesela/gody – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw wesela/gody – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Wesele jest bardzo ważnym wydarzeniem w czasie ludzkiej egzystencji. Dla wielu kobiet moment wyjścia za mąż stanowi najcudowniejszą chwilę, ponieważ uwiecznia oraz pieczętuje relację dwojga zakochanych ludzi. Ze ślubem powiązana jest zmiana nazwiska panny młodej, czyli zakończenie pewnego etapu w jej życiu. Małżeństwo oznacza początek nowej drogi u boku ukochanej osoby i często rodzi owoce miłości, jakim są wspólne dzieci. Teraz uroczystość weselna kojarzy nam się głównie z wielkim tortem, złotymi obrączkami, długim welonem, śnieżnobiałą suknią i gołębiami. Przepych, pieniądze i ozdoby sprawiają, że uczucia odchodzą na dalszy plan. Zapominamy, co w dniu zaślubin powinno stanowić podstawę i zbyt dużą uwagę przykuwamy do wartości doczesnych. Dawniej sam sakrament znaczył dla ludzi bardzo dużo, jednak obecnie przez konsumpcyjny styl życia najważniejsza staje się uroczystość po zaślubinach. Wcześniej miało to zupełnie inny charakter niż obecnie. Wesele jest dość powszechnie poruszanym tematem w literaturze.
Motyw wesela ma swoje korzenie już w mitologii greckiej. W czasach antycznych podczas uroczystości zaślubin bogini Tetyty i księcia Peleusa niespodziewanie zjawiła się nieproszona bogini niezgody – Eris. Przyjęcie odbywało się w jaskini centaura Chejrona. W ramach zemsty za niezaproszenie Eris na to wydarzenie, postanowiła skłócić biesiadujące boginie. Rzuciła pomiędzy Herę, Afrodyta i Atenę złote jabłko pochodzące z hesperydejskiego ogrodu. Na owocu znajdował się napis „dla najpiękniejszej”. Boginie pewne swej urody i przekonane o tym, że to one powinny dostać złoty owoc, rozpoczęły spór, który przerwał bóg Zeus. Nakazał rozstrzygnąć sprawę Parysowi, synowi króla Priama. Każda z bogiń obiecywała chłopakowi dary w zamian za podarowanie jej złotego jabłka. Hera powiedziała, że uczyni z Parysa potężnego władcę. Atena zaś chciała sprawić, że książę stanie się najmądrzejszym człowiekiem na świecie. Afrodyta natomiast obiecała Parysowi najcudowniejszą kobietę na ziemi. Była nią Helena,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!