Skrót od co należało dowieść
Skrótów używamy najczęściej w tekstach informacyjnych, mailach lub SMS-ach. Używamy ich między innymi po to aby szybko wyrazić to co mamy na myśli. Jednak nie wszystkie skróty są nam dobrze znane i rozumiane. Jeśli nie wiesz jak brzmi skrót od wyrażenia ,,co należało dowieść” polecam przeczytać Ci moje wypracowanie, ponieważ właśnie to będzie jego tematem.
Skrót od sformułowania ,,co należało dowieść” brzmi ,,c.n.d.” Należy pamiętać, żeby po każdej literze postawić kropkę, ponieważ kiedy jej zabraknie lub znajdzie w innym miejscu, będzie to uznawane za błąd.
,,Co należało dowieść” to po łacińsku ,,quod erat demonstrandum” więc znany jest też skrót ,,q.e.d.”
Obydwa skróty są utworzone od pierwszych liter skracanych wyrazów, więc jak zasada mówi po każdej literze należy postawić kropkę.
Wspomnianych powyżej wyrażeń należy używać na zakończenie tezy lub lematu.
Pamiętaj aby unikać zbyt dużej ilości używania skrótów, ponieważ będą on utrudniały czytanie tekstu. Nie używaj ich także w tekstach które mają funkcje estetyczne, ponieważ będą one wyglądały nieładnie.
Przykładami zdań ze skrótem wyrażenia ,,co należało dowieść” są:
1. Znany naukowiec Piotr Kowalski stwierdził, że szczepionki są skuteczne c.n.d.
2. Pewien alchemik stwierdził, że po zmieszaniu dwóch pierwiastków wystąpi eksplozja c.n.d.
Mam nadzieję, że moje wypracowanie rozwiało wszystkie twoje wątpliwości i już nie będziesz miał/miała problemu z zapisywaniem skrótu od sformułowania ,,co należało dowieść”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!