Skróty

W kategorii „Skróty” znajdziesz skrócone wersje popularnych i używanych na co dzień słów, zwrotów czy nazw własnych. Nie wiesz, jak zapisać skrótem dany wyraz? Z ilu liter powinien składać się taki skrót? Czy należy postawić po nim kropkę? Dobrze trafiłeś, tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania! Odkryjesz skróty stosowane w różnych dziedzinach i instytucjach – w nauce, biznesie, administracji, a nawet w służbach mundurowych. Dowiesz się, co oznaczają i zapoznasz się z przykładami ich użycia.

Skróty przybierają różne formy. Niejednokrotnie jest to po prostu pierwsza litera danego słowa (metr – m; tona – t; sekunda – s), innym razem kilka pierwszych liter (zachód – zach.; tysiąc – tys.; wtorek – wt.), a w jeszcze innych przypadkach pierwsza i ostatnia litera – i wtedy, uwaga, nie stawiamy po takich skrótach kropki (numer – nr; doktor – dr, według – wg).

Skąd zatem wiedzieć, jak należy utworzyć skrót od danego słowa? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi ani uniwersalnego klucza, którym moglibyśmy się posłużyć. Trzeba się tego po prostu nauczyć albo każdorazowo sprawdzać na naszej stronie, żeby nie popełnić błędu.

Kiedy i dlaczego stosujemy skróty? Przede wszystkim chodzi o to, żeby skrócić zapis – uczynić go bardziej przystępnym dla odbiorcy lub oszczędzić miejsca. Dlatego po skróty sięga się głównie w piśmie, choć i od tego są wyjątki. Na przykład kiedy wspominamy w rozmowie przedsiębiorstwo działające w formie spółki akcyjnej (zapis skrócony: S.A.), to po nazwie firmy wymówimy właśnie skróconą nazwę jej formy prawnej.

Zobacz też inne przedmioty