Skrót od admirał
Admirał wywodzi się z arabskiego znaczenia Amir al-Bahr co oznacza pana morza – dowódcę morskiego. W XII wieku Wiedeńczycy postanowili zaczynać określać podane słowo jako osobę dowodzącą flotą podczas konkretnej bitwy. Następnie wprowadzono zróżnicowane użycie wśród admirałów i tak: admirał był dowódcą floty wojennej, wiceadmirał był zastępcą dowodzącego jednostki służącej, natomiast kontradmirał był najstarszym dowódcą spośród dowodzących zakotwiczonych okrętów. W nielicznych państewkach używany był tytuł admirała floty oznaczający stałego wodza całej marynarki wojennej, który obowiązki sprawował nawet w czasie pokoju.
Dowództwa flot zaczęto nazywać admiralicjami. W XIII wieku we Francji tytuły te przekształciły się w stopnie wojskowe. Następnie objawiło się to w innych państwach, najpóźniej w Wielkiej Brytanii, ponieważ do 1864 roku obowiązywało tam system admiralski.
W 1921 roku powstał w Polsce stopień admirała. Wcześniej, gdy posiadaliśmy takiego stanowiska polska zapożyczyła stopień generała z Wojsk Lądowych. Od kiedy utworzyliśmy adm. Jest najwyższym stopniem polskiej Marynarki wojennej. W 2002 roku pomiędzy wiceadmirałem a admirałem wprowadzono admirała floty. Nawet jeżeli wprowadzono adm. floty admirał był odpowiednikiem generała Polskich Wojsk Lądowych.
Poniżej podam poprawą pisownię słowa admirał
admirał – adm.
Poprawna pisownia tego skrótu słowa to adm., ponieważ pochodzi od rzeczownika
Skrót ten powstał od pierwszych liter skracanego wyrazu i zawsze powinien zostać zakończony kropką, gdyż kończy się inną literą niż skracany wyraz.
Przykłady:
Adm. Michael de Ruyter to jeden z pionierów marynarki wojennej.
Apel niepodległościowy zorganizował Instytut Wojskowy im. adm. Nosowskiego.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!