Skrót od akr
Słowo akr pochodzi od angielskiego słowa acre. Stąd skrót od słowa akr to ac (bez kropki). Zgodnie z polską ortografią nie stawia się kropek po skrótach nazw jednostek oznaczających miarę i wagę.
Akr jest jednostką miary używaną w krajach anglosaskich, takich jak np. Wielka Brytania. Akr to obszar, który mógł być zaorany przy pomocy pary wołów w ciągu jednego dnia.
Jeden akr jest równy około 3/4 morgi polskiej. W Polsce morga wynosiła ok. 0,6 ha.
W krajach anglosaskich jeden akr stanowił natomiast 4840 jardów kwadratowych.
Anglosaski system miar używa takich podstawowych jednostek jak :
-jard (długość),
-funt (masa),
-sekunda (czas).
Skąd się wzięły miary anglosaskie, które są inne od tych używanych w Polsce? Mają one swoje źródło w czasach Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie tam były używane takie jednostki miar jak : stopa (12 cali), funt (12 uncji). W Europie w tamtych czasach obowiązywały inne wagi i miary, które w każdym państwie pomimo tych samych nazw, miary różną długość, różną miarę. Dopiero podczas Rewolucji Francuskiej chciano ujednolicić system miar. Posłańcy zostali wysłani do m.in. Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania odrzuciła jednak propozycję Francji, ponieważ te dwa narody nigdy się nie lubiły. Stąd mamy obecnie na świecie dwa główne systemy miar, jeden imperialny (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i inne kraje pokolonialne Wielkiej Brytanii) oraz system metryczny (oparty był na wzorze metra przechowywanym w Sevres pod Paryżem), który stosujemy również w Polsce. Coraz bardziej jednak upowszechnia się system metryczny na świecie (w Wielkiej Brytanii co raz częściej używa się systemu metrycznego).
Ciekawostką jest, że podobny skrót , tylko pisany z dużej litery ma aktyn (Ac) – promieniotwórczy pierwiastek chemiczny.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!