Skrót od aleja
Aleja jest drogą pieszą, rowerową albo jezdna, może to być także szlak komunikacji wodnej. Od zwykłej drogi lub ulicy wyróżnia się tym, iż jest obsadzony po obu stronach drzewami lub krzewami określonej kompozycji zachowując rytmu nasadzeń oraz powiązań krajobrazowych.
Jednak słowo aleja może być też użyte w kontekście nazwy ulicy, niekoniecznie związanej z jej wyglądem, np. Aleje Niepodległości, Aleje Tysiąclecia, Aleje Solidarności.
Jednak czy zawsze należy pisać pełne słowo aleja/Aleje w nazwie, czy można używać skrótu?
Oczywiście dopuszczalne jest skracanie wyżej wymienionego wyrazu. Wyraz ten skraca się do dwóch liter zakończonych kropką „al.”.
Ale czy kropka jest potrzebna? Czy nie pisząc jej popełnimy błąd?
Tak, kropka jest konieczna i zapis bez niej jest błędny. W zasadach skracania wyrazów jest wyraźny zapis mówiący, że jeżeli skrót nie kończy się ostatnią literą pełnego wyrazu należy bezwzględnie na jego końcu umieścić kropkę, tak jak w przypadku naszego wyrazu: al.- aleja.
Pisząc ten skrót al. (z małej litery) mamy na myśli aleję jako jedną (liczba pojedyncza), jeżeli zaś zobaczymy zapis z wielkiej litery (Al.) wtedy znaczy, iż wyrazu tego użyto w liczbie mnogiej (Aleje).
Przykłady użycia:
– „Zakład XYZ znajduje się przy Al. Solidarności.”
-„Spójrz jak pięknie wygląda al. Kasztanów przed nami.”
-„Zaraz wejdziemy w al. Róż. Powąchaj jak one pięknie pachną.”
-„Jestem właśnie na al. Mickiewicza. Zaraz u Ciebie będę.”
-„Przepraszam, gdzie znajdę al. Niepodległości? Powinna być tam biblioteka.”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!