🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od bez daty

Mimo że Polacy na co dzień posługują się językiem ojczystym, poprawne stosowanie skrótów stale spędza nam sen z powiek. Ile razy zdarzyło się Wam przeczytać w oficjalnym tekście: Szkoła Podstawowa nr. 5, nr. telefonu, nr. strony? Jak często spotykacie się z zapisem mgr., dr.? Skróty stale są dla nas, wydawałoby się biegłych użytkowników języka, problematyczne. Wydaje mi się, że powszechności błędnego tworzenia i zamieszczania skrótów (także, o zgrozo, przez osoby wykształcone, nierzadko będące dla nas autorytetami) sprzyjają strony internetowe, aplikacje, do których dostęp ma znaczna część obywateli. Nagminnie w internecie lekceważymy zasady poprawnej polszczyzny, błędnie zakładając, że to, co piszemy w formie online, nie ma znaczenia. Wszyscy wiemy, że w internecie nic nie ginie – stąd powielane błędy, także odnoszące się do szeroko pojętych skrótów.
Nadrzędną zasadą, o której powinniśmy pamiętać zawsze jest to, że decyzję o postawieniu kropki lub jej braku w przypadku jakiegokolwiek skrótu podejmujemy w oparciu o to, czy ostatnia litera skrótu jest jednocześnie literą, którą kończy się pełnowartościowy, kompletny wyraz. Na przykład doktor kończy się na r, podobnie jak skrót od tego słowa – dr. W związku z tym po tym skrócie w mianowniku nie stawiamy kropki, podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego numeru czy magistra. Spójrzmy na zdania:
Dr Kowalski był wczoraj w świetnym nastroju.
Mój nr telefonu jest skomplikowany.
Ja – pani mgr – jestem z siebie dumna!

Powyższe skróty zostały utworzone prawidłowo, nie pojawiła się po nich kropka, ponieważ według wyżej przywołanej zasady, kropki nie stawiamy, jeśli skrót kończy się tą samą literą, co pełny wyraz. Zasada ta odnosi się jednak wyłącznie do mianownika, jeśli zaś skróty pojawią się w innym przypadku, wówczas należy zastosować kropkę (v.i.):

Dr, Kowalskiego nie było wczoraj na uczelni.
Mojego nr. telefonu nie sposób zapamiętać.
Wczoraj rozmawiałam z panią mgr.

W ten sam sposób należy rozpatrzeć problem tytułowego skrótu: bez daty. Jak skrócić to wyrażenie? Należałoby napisać: b.d., zatem stosujemy pierwsze litery każdego z wyrazów (bez – b oraz daty – d) i po każdej z nich stawiamy kropkę, dlatego że skrót nie kończy się literą, którą kończy się pełny wyraz. W zdaniu zapisalibyśmy to w ten sposób:
Kupiłam świetne książki, niestety, są b.d.
Nie takie straszne, prawda?

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!