Skrót od bieżącego roku
Skrót do bieżącego roku:
Skrót od słowa bieżącego roku zapisujemy małymi literami, głosi o tym zasada, jeśli w skrócie nie mamy ostatniej litery skracanego wyrazu oraz skrót utworzony jest z pierwszych liter wyrazów, lecz wyraz lub wyrazy nie zaczynają się samogłoską, wtedy piszemy małą literą. Podobna zasada dotyczy również kropki na końcu.
Skrót od znaczenia bieżącego roku to br. z jedną kropką na końcu. Głosi o tym zasada, jeśli chcemy utworzyć skrót z wyrażenia złożonego, czyli dwóch lub więcej wyrazów, kiedy kolejny wyraz zaczyna się spółgłoską, wtedy skrótu nie rozdzielamy kropką w środku, lecz stawiamy ja na końcu skrótu.
– Np.: W lutym br. odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty.
Kiedy, skrót br. znajdzie się na końcu zdania zazwyczaj postawilibyśmy jeszcze drugą kropkę kończącą zdanie, jednak w przypadku tego skrótu nie możemy tak napisać, jest to niepoprawne. Musimy w takim razie usunąć jedną z kropek, można przyjąć również, że się te dwie kropki łączą ze sobą lub zamieniają się w jedną. Dwie kropki zamieniają się w jedną, ponieważ stawiając dwie kropki obok siebie byłoby to nie estetyczne.
– Np.: Impreza odbędzie się w marcu br.
Kiedy, skrót br. występuje na końcu zdania wykrzyknikowego lub pytającego, gdzie na końcu występują inne znaki interpunkcyjne (wykrzyknik i znak zapytania), nic nie zmieniamy, wykrzyknik i znak zapytania pozostają. Na końcu zdania w takiej sytuacji zostają obydwa znaki kropka, a zaraz po niej wykrzyknik lub znak zapytania-.? i.!.
– Np.: Kiedy wypada Wielkanoc br.?
– Mam urodziny w grudniu br.!
Uwaga!!!
Bardzo podobny skrót do br. (bieżącego roku) można spotkać w przypadku, gdy mówimy o braku roku lub bez roku. Należy na to uważać. Skrót od brak roku lub bez roku zapisuję się b.r. Jest to bardzo podobne, gdyż różni się tylko jedną kropką, która w wypadku brak roku i bez roku występuję również pomiędzy b, a r, w bieżącego roku tego nie mamy.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!