Skrót od bilion
Bilion jest to liczba składająca się z jedynki i dwunastu zer, tj. 1 000 000 000 000. Może być też zapisana w formie potęgi liczby 10 jako 10^12 (dziesięć do potęgi dwunastej). Należy jednak pamiętać, iż tak wyglądający bilion występuje w krajach stosujących długą skalę, tj. taką, w której kolejno są liczby z końcówkami –lion oraz –liard (milion, miliard, bilion, biliard, itd.).
Są też jednak kraje, które stosują skalę krótką, tj. taką, w której liczby posiadają jedynie końcówki –lion (milion, bilion, trylion). W takim przypadku zapis bilion oznacza polski miliard, czyli liczbę składającą się z jedynki i dziewięciu zer ( 1 000 000 000= 10^9).
Dlatego też słuchając np. piosenki Bruno Marsa- Billionaire trzeba się łapać za głowę z myślą „o rety, ale ma marzenia- chciałby zostać bilionerem.. to przecież niewykonalne..”. W jego przypadku marzenie obejmuje bycie „jedynie” miliarderem- stosują oni krótką skalę liczbową. A jak wiadomo zostanie miliarderem jest możliwe (jak pokazują, nieliczne bo nieliczne, ale jednak, przykłady ze świata)
Jeżeli, więc mamy wątpliwość co do skali, w której jest zapisany bilion należy się dopytać lub poprosić o numeryczny zapis danej liczby.
Ale wracając do zadania, czy zapis bilion można skracać?
Oczywiście. Jego skrócony zapis to bln (bez kropki na końcu). Wynika to z zasady, iż jeżeli ostatnia litera skrótu pokrywa się z ostatnią literą skracanego wyrazu, wtedy nie należy zapisywać po nim kropki. W tym wypadku tak jest, czyli bln= bilion.
Przykład zastosowań:
-„1 000 000 000 000 to jeden bln”
-„Polski mld to w Anglii bln”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!