Skrót od brygadier
Skrót od brygadier
Brygadier jest to stopień służbowy używany w jednostkach mundurowych np. straży pożarnej, wojsku czy policji. W Państwowej Straży Pożarnej jest stopniem oficerskim. Niższym stopniem od brygadiera jest młodszy brygadier, natomiast wyższym starszy brygadier, nadbrygadier i generał brygadier. Dwa ostatnie odznaczenia należą do stopnia generalskiego. Generał brygadier to najwyższy stopień w Państwowej Straży Pożarnej. Odznaczenie brygadiera to dwie belki oraz dwie gwiazdki.
Skrót od rzeczownika brygadier to pierwsze cztery litery wyrazu czyli bryg. z kropką na końcu. W tym przypadku kropkę stawiamy zgodnie z zasadą iż znak należy postawić po skrótach wyrazów, które kończą się na inną literę niż wyraz, który skracamy.
Przykład: Odebrałam telefon od bryg. Jana Kowalskiego.
Rzeczownik brygadier łączy się z przymiotnikami np. młodszy, starszy. Uzyskujemy wtedy : młodszy brygadier, starszy brygadier. A więc skrót od młodszy brygadier będzie wyglądał następująco mł. bryg., natomiast starszy brygadier to st. bryg. W tym wypadku skrót to dwie pierwsze litery wyrazu skracanego z kropką na końcu.
Przykład: Ania rozmawiała z mł. bryg. Janem Kowalskim.
St. bryg. Jan Kowalski był egzaminatorem konkursu pożarniczego.
Skrót od rzeczownika generał to gen. czyli trzy pierwsze litery wyrazu skracanego zakończone kropką.
Autor: Marta Duda
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!