Skrót od centymetr
Skrót od centymetr:
Skrót od wyrazu centymetr, czyli cm pisze się bez kropki na końcu! Wynika to z zasady ortograficznej, głosi ona, że w skrótach nazw jednostek powierzchni, miar czy wag ( mają one przeważnie charakter międzynarodowy) nie należy stawiać kropki ani w środku, ani na końcu skrótu chyba, że występują na końcu zdania. Centymetr głównie używa się jako jednostka w matematyce, gdzie możemy zauważyć w obliczeniach brak kropki, co jest poprawne. Skrót cm piszę się też małą literą.
Np.: Muszę skrócić sukienkę o 2 cm, gdyż jest za długa.
Niestety, nie było lustra węższego o 20 cm.
Często spotykamy również pojęcia centymetr kwadratowy (cm2) czy centymetr sześcienny (cm3), w tym przypadku również nie stawia się kropki na końcu.
Np.: Potrzebuję płytki o wymiarze 2 cm2.
Uwaga!!!
Bardzo podobne mamy skróty w przypadku innych wyrazów. Wiemy już, że skrót od centymetra (cm) pisze się małymi literami oraz bez kropki. Nie należy, więc mylić go z innymi skrótami, które mają wielkie litery. Kilka przykładów skrótów, z którymi nie należy mylić skrót od wyrazu centymetr (cm):
Cm – symbol jednego z pierwiastków chemicznych, kiuru.
Różnica do skrótu centymetra (cm): ten skrót ma pierwszą literę wielką, a drugą małą.
CM- Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.
Różnica do skrótu centymetra (cm): ten skrót ma obydwie wielkie litery.
cm.- cmentarz.
To najbardziej podobny skrót, jest on prawie identyczny, dlatego należy na niego zwracać największą uwagę czytając zdanie z tym skrótem, aby nie pomylić go z centymetrem. Różnica do skrótu centymetra (cm): ma kropkę na końcu skrótu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!