Skrót od chorąży
Skrót od chorąży
Omawiając skrót od słowa chorąży, pragnę zwrócić uwagę na to, że słowo to ma dwa znaczenia. Pierwsze z nich to stopień wojskowy – to właśnie wtedy używamy najczęściej skrótu. Drugi, to osoba, która niesie flagę (inaczej chorągiew). W drugim znaczeniu zastosowanie słowa chorąży wydaje się być oczywista, bo pochodzi od słowa chorągiew. Stopień wojskowy chorąży, najprawdopodobniej wywodzi się, od drugiego znaczenia, czyli osoby, która nosi flagę. W przeszłości w wojskach była osoba, pełniąca taką funkcję na bitwach i teraz pomimo tego, że nieco się odchodzi od tego, nazewnictwo pozostało. Kiedyś chorąży to nie był taki zwykły żołnierz, tylko taki, który awansował i niesie flagę. Teraz tytuł chorąży również odnosi się do żołnierza, który awansował. Warto zwrócić uwagę, że kiedyś nazywano jednostki rycerskie właśnie chorągwiami – być może dlatego ich przywódca nazywał się chorążym. Pomimo tego, że rycerstwa już nie ma, a jednostki nazywają się inaczej, to tytuł chorąży pozostał.
Teoria polskiej ortografii zakłada, że skróty od jednego wyrazu, złożone z pierwszych liter, muszą być zakończone kropką. Przykładami takich wyrazów są miedzy innymi ulica (skrót ul.), województwo ( skrót woj.) lub właśnie chorąży ( skrót chor.)
Skrót chor. Najczęściej pojawia się bezpośrednio przed imieniem i nazwiskiem, chyba, że występuje razem z innymi tytułami, tak jak np. w przypadku st. chor. szt. – starszy chorąży sztabowy.
Przykładami zastosowania, tego skrótu, mogą być następujące zdania:
– Mł. chor. Kowalskiego nie ma w jednostce, bo dostał przepustkę.
– Chor. Jarzyna ze Szczecina należał do Korpusu Chorążych w latach 1995-2004.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!