Skrót od czwartek
Czwartek jest dniem pomiędzy środą a piątkiem. Teoretycznie jego nazwa pochodzi od tego, iż jest czwartym dniem tygodnia (jeżeli uznajemy poniedziałek za dzień pierwszy, a jak wiadomo niektórzy by z tym faktem polemizowali).
Najbardziej znanym czwartkiem jest chyba Tłusty Czwartek, będący czwartkiem przed Środą Popielcową. Wtedy to większość ludzi włącza sobie dyspensę i zajada się różnorodnymi pączkami nie zważając na kalorie i zostawiając ewentualne związane z tym wyrzuty sumienia na kolejny dzień.
Czwartek jest dniem tuż przed piątkiem, zatem każdy uczeń i pracownik (pracujący od poniedziałku do piątku) odczuwa już delikatny powiew weekendu i związanego z tym rozluźnienia.
Czy nazwę tego dnia tygodnia można skracać?
Oczywiście. Nazwy wszystkich dni tygodnia można skracać, tj. poniedziałek- pon., wtorek- wt., środa- śr., CZWARTEK- CZW., piątek- pt., sobota- sob., niedziela- ndz. Po każdej skróconej nazwie dnia tygodnia musi być postawiona kropka!
Ale dlaczego na końcu każdego z tych skrótów jest kropka? Czy zapisując skróty nazw dni tygodnia bez niej zostanie popełniony błąd?
Tak, na końcu skrótów nazw dni tygodnia bezwzględnie musi być kropka, zapis bez niej jest błędny. Wynika to z zasad skracania wyrazów. Mówi ona, iż jeżeli ostatnia litera skrótu nie jest ostatnią literą skracanego wyrazu, wtedy obligatoryjnie kończąc pisanie skrótu musimy postawić kropkę.
Przykłady zastosowań:
-„W czw. na 11:00 jestem umówiona na wizytę u stomatologa.”
-„Masz jakieś plany na najbliższy czw.?”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!