🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od dekagram

Skrót od dekagram:
Skrót od wyrazu dekagram, czyli dag lub dkg (dwie formy są poprawne) pisze się bez kropki na końcu! Wynika to z zasady ortograficznej, głosi ona, że w skrótach nazw jednostek wag, miar czy powierzchni (mają one przeważnie charakter międzynarodowy) nie należy stawiać kropki ani w środku, ani na końcu skrótu, chyba że występują na końcu zdania. Dekagram głównie używa się jako jednostka w matematyce, gdzie możemy zauważyć w obliczeniach brak kropki, co jest poprawne. Skrót dag pisze się też małą literą.
Np.:
– Poproszę 50 dag sera królewskiego. Do tego przepisu potrzeba 20 dkg mąki.Dawniej używało się wyłącznie dkg jako skrótu od decymetra. Obecnie można spotkać dwie wersje, jednak skrót dag jest przyjęty jako podstawowy skrót od dekagrama. Trzeba jednak używać tylko jednego z nich dag. Skrótu dag uczą również w szkole jako skrót od jednostki dekagrama. Czasami w Internecie np. na blogach kulinarnych prowadzący przeplatają obydwa skróty, co jest błędem. Należy używać, więc skrótu dag, lecz skrót dkg, ale rzadziej.
Uwaga!!!
Bardzo podobne mamy skróty w przypadku innych wyrazów. Wiemy już, że skrót od dekagram (dag) pisze się małymi literami oraz bez kropki. Nie należy, więc mylić go z innymi skrótami, które mają wielkie litery. Kilka przykładów skrótów, z którymi nie należy mylić skrót od wyrazu dekagram (dag):
daga- krótki sztylet używany dawniej do walki. Różnica od skrótu dekagrama (dag): ten skrót ma na końcu jeszcze jedno „a”.
Są jeszcze inne podobne wyrazy czy skróty w innych językach, lecz w polskim najbardziej podobne jest tylko daga.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!