🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od doktor habilitowany

Doktor habilitowany – kim jest i jak skracać tę nazwę?
Wbrew przypuszczeniom, które mogłyby się nasuwać widząc słowo „doktor”, doktor habilitowany wcale nie jest lekarzem. Jest to stopień naukowy, który nadawany jest po przeprowadzeniu przewodu habilitacyjnego. Doktorzy habilitowani pracują najczęściej na uczelniach. Jednak czy można skracać tę nazwę, czy zawsze należy pisać pełną nazwę przed nazwiskiem np. doktor habilitowany Jan Kowalski?
Oczywiście, że można tę nazwę skracać. Powszechnie znany jest zapis: „dr hab.” Zawierający kropkę po członie „hab” oraz niezawierający jej po członie „dr”? Czy kropka ma znaczenie?
Owszem i to duże. Zasady pisowni skrótów mówią, iż jeżeli ostatnią literą skrótu jest ostatnia litera całego słowa, to nie stawiamy po nim kropki (jak w przypadku słowa doktor- dr), natomiast jeżeli skrót nie zawiera ostatniej litery pełnego wyrazu, wtedy tę kropkę należy postawić (habilitowany- hab.). Przykład: „Wykład poprowadzi dr hab. Julian Nowak”.
Jednak możemy spotkać się też z dwoma innymi zapisami tego skrótu, a mianowicie: „dr. hab.” oraz „dra hab.”. Skąd się wzięły i dlaczego po skrócie „dr” jest kropka?
Najczęściej skracamy tak, kiedy wyraz doktor jest używany w formie dopełniacza (kogo? czego?) oraz biernika (kogo? co?). Wtedy nie skracamy słowa „doktor” tylko „doktora”, a przytaczając wyżej wymienioną zasadę, jeżeli skrót nie kończy się na ostatnią literę skracanego wyrazu, wtedy powinniśmy zapisać po nim kropkę. W tym przypadku zapisać jako „dr.”, chyba że zapiszemy ten skrót „dra”- wtedy kropki nie postawimy.
Przykład:
1. Ze względu na nieobecność dr. hab. Michała Kwiatkowskiego wykład został odwołany.
2. Spójrz na dra hab. Jana Nowaka. Ciekawe dokąd idzie?

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!