🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od doktor nauk medycznych

Wyraz doktor pochodzi z języka łacińskiego. Słowo te oznacza mistrza oraz nauczyciela. Jest to stopień naukowy, który jest nadawany przez specjalistyczne jednostki naukowe zwykle uniwersytety lub ich wydziały i instytuty. Osoby uprawnione do tego tytułu zobowiązane są do obrony swojej rozprawy doktorskiej. W Polsce taki stopień może być stopniem naukowym, ale też stopniem w zakresie sztuki.
Pisownia skrótu doktor, czyli dr, dlaczego nie stawiamy kropki? Sprawa nie jest do końca taka oczywista jak by się wydawało. Jeżeli skrót kończy się ostatnią literą wyrazu, wtedy nie stawia się kropki, jeżeli jednak wyraz kończy się literą wcześniejszą, wtedy już należy stawiać kropkę. Jeżeli doktor jako słowo, które zachowuje formę w tej postaci skrót jest dr bez kropki natomiast jeżeli odmieniamy słowo doktor przykładowo doktora, doktorem, wtedy już stawiamy kropkę, gdyż r nie jest na końcu wyrazu. Zatem jeżeli wyraz ten kończy się na literę r tak samo jak w skrócie nie dajemy kropki.
Przykłady poprawnej pisowni:- Byłam u Pani dr na wizycie – taki skrót piszemy bez kropki, gdyż zdanie brzmi (byłam u Pani doktor na wizycie)
– Rozmawiałam z dr. Kowalskim o swoim stanie zdrowia – taki skrót piszemy z kropką, gdyż zdanie brzmi – Rozmawiałam z doktorem Kowalskim o swoim stanie zdrowia
Rozpatrując skrót od doktor nauk medycznych, gdzie wiemy już, że w tym przypadku po dr nie stawiamy kropki, po każdym innym skrócie jednak trzeba już ją postawić =, czyli po wyrazie nauk i medycznych stawiamy kropkę.
Przykład zdania może wyglądać tak:
– W tej przychodni przyjmuje dwóch lekarzy z tytułem dr n. med.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!