Skrót od Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw jest najważniejszym dziennikiem urzędowym w Polsce. Uznawany jest za jedyne oficjalne źródło udostępniania prawa powszechnie obowiązującego w naszym kraju. Jego pełna nazwa brzmi Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on wydawany przez Kancelarię Rady Ministrów za wyłączną kompetencją Prezesa Rady Ministrów (Premiera Rzeczypospolitej Polskiej) za pomocą redakcji znajdującej się w Rządowym Centrum Legislacji. Jest on wydawany nieprzerwanie od stycznia 1918 roku (jego pierwszy numer ukazał się w lutym 1918 roku). Do 2012 roku był on wydawany w formie papierowej, jednak od początku 2012 roku zostało to zmienione i obecnie jest wydawany jedynie w formie elektronicznej i publikowany na specjalnej stronie www.isap.sejm.gov.pl.
Jeżeli jest to tak ważny dziennik, czy zatem można skracać jego nazwę, czy zawsze powinno się pisać ją pełną wraz z jego numerem i rokiem wydania?
Oczywiście, że istnieje możliwość skracania nazwy Dziennik Ustaw. Zgodnie z Uchwałą Ortograficzną nr 13 Rady Języka Polskiego w sprawie zapisu skrótu tytułu Dziennik Ustaw / Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, która została przyjęta na XXII posiedzeniu plenarnym dnia 15 maja 2006 roku poprawnym skrótem nazwy wyżej wymienionego dziennika jest forma: DzU oraz Dz.U.. Dopuszczalne są obydwie formy z kropkami po każdej głosce skrótu (będącej pierwszą głoską każdego z wyrazów nazwy dziennika) oraz bez nich.
Przykład zastosowania:
-„Tekst jednolity Ustawy o podatku od towarów i usług jest dostępny w Dz.U. z 2020 r. poz. 106.”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!