Skrót od gimnazjum
Gimnazjum współcześnie kojarzone jest z placówką oświatową, w której do niedawna uczyli się nastolatkowie w wieku od 14. do 16 roku życia; przechodzili oni przez cały cykl nauczania, w którego skład wchodziły takie zajęcia jak: wychowanie fizyczne, język ojczysty (polski), język obcy nowożytny (angielski i niemiecki; lub inny język taki jak francuski, włoski lub hiszpański w zależności od placówki i kadry), matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka, geografia, i wiele innych. Według słownika PWN gimnazjum to „szkoła ponadpodstawowa przygotowująca uczniów do nauki w liceum lub szkole zawodowej”. Do gimnazjum uczęszczają uczniowie nazywani gimnazjalistami; żeńska część uczniów nazywana jest gimnazjalistkami. Na ukończenie szkoły gimnazjalnej wymienieni uczniowie pisali egzamin gimnazjalny pozwalający im kontynuację nauki w szkole średniej, określanej liceum. Potocznie i bardzo kolokwialnie, gimnazjaliści i gimnazjalistki zwykli między sobą mówić, że chodzą do tak zwanej 'gimbazy’.
Klasyczne gimnazjum to według słownika PWN „gimnazjum humanistyczne prowadzące naukę języków starożytnych”. Nie mylić z gimnazjonem.
Według zasad poprawnej polszczyzny skrót od słowa 'gimnazjum’ zapisuje się jako 'gim.’ (z kropką na końcu). Zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny skróty pojedynczych wyrazów, które kończą się na literę inną niż skracany wyraz, kończymy kropką.
Przykład zdania ze skrótem 'gim.’:
Janek chodził dumnie do gim. imieniem Mikołaja Kopernika w Tarnowie, gdzie poznał Alicję i Łukasza, jego najlepszych przyjaciół.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!