🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od grosz

Grosz jest polską jednostką pieniężną. Jeden grosz jest monetą o wartości jednej setnej złotego, a tym samym jeden złoty to sto groszy.
Co ciekawe grosze jako jednostki pieniężne nie występują jedynie w Polsce. Można się z nimi spotkać również we Włoszech , we Francji (grosz turoński), w Czechach (grosz praski) oraz na Węgrzech.
W Polsce grosze znane są już od około roku 1367. Zaczęto je wybijać za panowania króla Kazimierza III Wielkiego. Od tego czasu ich wartość, wielkość, kruszec, z którego były wykonywane, kształt, masa oraz wygląd zmieniały się kilkukrotnie. Obecnie znane nam monety groszowe znane są od 1995 roku, kiedy to w Polsce nastąpiła denominacja złotego, czyli zastąpienie dotychczasowej waluty nową. Obecny jeden złoty odpowiada wartości 10 000 starych złotych.
Obecnie w obiegu w Polsce istnieje rodzajów sześć monet groszowych: 1 grosz, 2 grosze, 5 groszy, 10 groszy, 20 groszy oraz 50 groszy. Pierwsze trzy z wyżej wymienionych (o mniejszych nominałach) są wykonane ze stopu jakim jest mosiądz manganowy (dlatego są koloru brązowawo-rdzawo-złotego), natomiast kolejne trzy (o wyższych nominałach) są wykonane z stopu jakim jest miedzionikiel (dlatego są koloru srebrnego).
Słowo grosz można skracać do formy „gr” bez stawiania kropki na końcu skrótu. Wynika to z zasady, iż na końcu skrótów polskiej waluty nie stawiamy kropki. Jej użycie jest niepoprawne i uznawane jest za błąd (chyba, że skrót ten użyty jest na końcu zdania twierdzącego). Należy jednak pamiętać, iż w przypadku skracania nazw walut zagranicznych kropka jest konieczna.
Przykład użycia skrótu od słowa grosz:
-„Kupiłem nowe buty. Kosztowały 159 zł 99 gr.”
-„Kupiłem mamie na urodziny portfel. Włożyłem tam 1 gr na szczęście.”

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!