🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Skrót od harcmistrz

Skróty w języku polskim stanowią niemały problem. Często nie wiemy czy po danej skróconej formie wyrazu powinniśmy postawić kropkę. Bojąc się popełnienia błędu, wielokrotnie zasięgamy porady w Internecie, książce, bądź słowniku. Nierzadko prosimy także o pomoc inną osobą.

Od wyrazu „harcmistrz” tworzymy skrót „hm.”. Należy zwrócić szczególną uwagę na interpunkcję w pisowni tego skrótu. Znamy już poprawną formę skrótu, zatem należy poznać teraz definicję tego wyrazu. Harcmistrz jest najwyższym stopniem instruktorskim zdobywanym przez harcerzy. Jako wieloletnia harcerka wiem, że ten stopień oznaczany jest czerwoną podkładką pod krzyżem harcerskim wraz z lilijką w tym samym kolorze. Czerwona lilijka jest naszywana na lewym rękawie munduru harcerskiego. Aby zdobyć stopień harcmistrza należy otrzymać niższe stopnie, czyli przewodnika oraz podharcmistrza. W celu zapracowania na takie tytuły należy ukończyć odpowiednie kursy i próby.

Przykładowe zdania z użyciem tego skrótu:
1. Założycielem harcerstwa na ziemiach polskich jest hm. Andrzej Małkowski, który przejął ideę skautingu od Roberta Baden-Powella.
2. Autor książki pt. „Kamienie na szaniec” to hm. Aleksander Kamiński.
3. Za organizację dzisiejszej zbiórki odpowiedzialny jest hm. Tomasz Nowakowski.
4. Hm. Stefan Mirowski urodził się 14 marca 1920r. i w czasie II wojny światowej był porucznikiem Armii Krajowej w Szarych Szeregach.
5. Moim drużynowym w harcerstwie jest hm. Karolina Tomaszewska.
6. Hm. Olga Drahonowska-Małkowska była współautorką hymnu Związku Harcerstwa Polskiego, a także założycielką szkół instruktorskich.
7. W latach 2017-2021 funkcję Naczelnika ZHP pełniła hm. Anna Nowosad.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!